Noworoczne postanowienia fotograficzne. Co zrobić, aby w nich wytrwać? - Blog FOTOJOKER.pl

Noworoczne postanowienia fotograficzne. Co zrobić, aby w nich wytrwać?

postanowienie noworoczne

Początek roku to doskonała okazja na wprowadzenie w życie fotograficznego postanowienia, które pomoże w rozwinięciu umiejętności lub w systematycznym wykonywaniu zdjęć – przecież trening czyni mistrza. Niestety, pomimo początkowego zapału, dosyć szybko okazuje się, że entuzjazm obecny w pierwszych dniach nowego roku zaczyna wygasać, a postanowienie nieuchronnie zostaje porzucone… Co zrobić, aby wytrwać w postanowieniach fotograficznych przez 365 dni i przekuć je w swój sukces?

Określ jasno swój cel

jak lepiej fotografować

Jeżeli Twoje postanowienie noworoczne brzmi „będę robić lepsze zdjęcia w 2019 roku” to prawdopodobnie jego realizacja nie potrwa zbyt długo. Problemem jest zbyt duża ogólność, bo co tak właściwie oznacza „wykonywanie lepszych zdjęć”? Wszystko i nic jednocześnie. Dlatego warto na początek określić dokładniej co stanowi dla Ciebie największy mankament w Twoim warsztacie. Spostrzeżenia mogą dotyczyć umiejętności twardych, takich jak np. brak dostatecznego opanowania obsługi aparatu lub miękkich, czyli np. nieumiejętność dobrania odpowiednich środków wyrazu do poruszanego tematu fotograficznego. Warto wybrać sobie jedną rzecz, którą chce się udoskonalić i na niej skupić w kolejnych tygodniach oraz miesiącach. Nie od razu Rzym zbudowano? To i Ty nie staniesz się lepszym fotografem z dnia na dzień.

Niezależnie jednak od tego co chcesz poprawić, sposobem na osiągnięcie celu jest wykonywanie jak największej liczby zdjęć. W tym momencie pojawia się drugie z najczęstszych fotograficznych postanowień noworocznych, które brzmi „będę robić więcej zdjęć”. Takie sformułowanie wyzwania kryje pułapkę, która może spowodować zniechęcenie. Wszak co to znaczy „więcej”? Znów zbyt ogólnie. Lepszym pomysłem jest określenie liczby fotografii (np. 1 dziennie, 5 tygodniowo lub więcej itd.), a potem wystarczy trzymać się tego założonego minimum.

Mierz siły na zamiary

jak robić lepsze zdjęcia w 2019Kolejnym problemem fotograficznych postanowień noworocznych są zbyt duże ambicje. Łatwo założyć sobie wykonywanie dziesięciu zdjęć dziennie, jednakże w praktyce dużo trudniej jest utrzymać takie tempo na dłużej. Zastanów się zatem nad realną liczbą fotografii, które możesz wykonać – czasami jedna fotografia w tygodniu, wykonana z refleksją i zastanowieniem, da więcej niż uparte dążenie do realizowania wygórowanych norm “byle było dużo, kiedyś pousuwam gorsze”. Jeden z największych fotografów świata Ansel Adams mawiał: „Dwanaście świetnych fotografii każdego roku to wspaniały plon”. Dopasuj więc wyzwanie do własnych możliwości czasowych i chęci. Jedni potrzebują rewolucji, a inni tylko drobnych zmian.

Baw się dobrze!

fotograficzne postanowienie noworocznePostanowienia noworoczne kojarzą się często z dużym poświęceniem – tak znacznym, że wielokrotnie powinny być nazywane wyrzeczeniami noworocznymi. Jeżeli fotografia to Twoja pasja i sposób na czerpanie z życia radości, to z pewnością nie tędy droga. Postaw na dobrą zabawę podczas realizacji postanowienia i nie dopuść do powstania frustracji. Dotyczy to zarówno jego zaplanowania, jak i wypełniania swoich zamiarów. Nie denerwuj się, gdy przydarzy Ci się np. pominąć wykonanie jednego zdjęcia. Postaraj się to nadrobić w kolejnych dniach, pamiętając, że najważniejsze to sumiennie pracować i dobrze się przy tym bawić. Efekty przyjdą z czasem.

Radość z realizowania fotograficznego postanowienia noworocznego jest ściśle związana z jego  właściwym zaplanowaniem. Nie zmuszaj się do wykonywania codziennie jednej fotografii ulicznej, jeśli przebywanie z aparatem wśród tłumów bardzo Cię stresuje. Lepiej nakieruj swoją uwagę na wykonywanie takiej samej liczby fotografii krajobrazowych, a ze swoimi ograniczeniami próbuj walczyć stopniowo (np. wykonując street photo w ramach imprez masowych). Fotografuj zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i osobowością, a będzie dobrze… z czasem nawet lepiej. Po prostu bądź gotów na nowe wyzwania z CEWE FOTOJOKER.

źródło zdjęć: Fotolia, ThinkstockPhotos, GettyImages

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Rafał Wałęka

Prowadzący ten blog i Redaktor naczelny drukowanego magazynu "Foto CEWE inspiracje". Zawodowo Specjalista ds. Content Marketingu, a prywatnie fan książek, dobrego filmu oraz sportu i fotografii.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *