Pomajówkowy powrót do miasta - Blog FOTOJOKER.pl

Pomajówkowy powrót do miasta

fotografia miasta

Majówkowe wyjazdy przerodziły się w przyjemne wspomnienie. Zapewne większość z Was wybrała kojący wyjazd na łono przyrody, szalony wypad ze znajomymi za miasto lub zdobywanie górskich szczytów i… świetnych kadrów. Warto zebrać te najlepsze zdjęcia i stworzyć sobie CEWE FOTOKSIĄŻKĘ, FOTOOBRAZ czy po prostu wydrukować sobie niektóre fotografie i wręczyć je bliskim. Jednak powrót do miasta nie musi kojarzyć się też z brakiem opcji na ciekawe ujęcia. Udowadnia to Agnieszka Pawełek – jedna z laureatek naszego niedawnego konkursu “Geometria Miasta”. Zadaliśmy jej kilka pytań, w których dzieli się swoim spojrzeniem na fotografię.

  1. Dlaczego postanowiłaś wziąć udział w konkursie Geometria Miast?

Od niecałych dwóch lat regularnie robię zdjęcia w tematyce oscylującej wokół miasta, dlatego postanowiłam spróbować swoich sił w Waszym konkursie fotograficznym.

  1.  Jaki temat najczęściej fotografujesz? Właśnie miasto czy może coś innego?

Tak, przede wszystkim na moich zdjęciach króluje miejska architektura, monumentalne budynki oraz ich chłód. Jako osoba, która lubi mieć wszystko zapięte na ostatni guzik, szczególnie umiłowałam sobie minimalistyczną konwencję.

  1. Czym jest dla Ciebie fotografia?

Fotografia jest dla mnie miłą odskocznią od codzienności oraz połączeniem przyjemnego z pożytecznym. To dzięki fotografii moje spojrzenie na otaczający świat obróciło się o 180 stopni. Każdy dzień jest dla mnie zarówno nauką, jak i wyzwaniem.

  1.  Nadesłałaś kilka propozycji, ale wybraliśmy te jedyne zdjęcie. Co chciałaś opowiedzieć tym kadrem?

Spośród wielu nadesłanych przeze mnie kadrów, Państwa urzekł ten najmniej oczywisty, co pozytywnie mnie zaskoczyło. Zanim zrobiłam to zdjęcie, dłuższą chwilę zastanawiałam się, jak “ugryźć” to miejsce inaczej niż dotychczas robili to inni. Zdecydowałam się wyjść z jasnego pomieszczenia, by uzyskać efekt “kwadratu w kwadracie”. W kwadratowe zdjęcie wpisałam białe wnętrze, które samo w sobie również jest kwadratem. Natomiast ciemne pole, pełniące funkcje ramki, tworzy również wielokąt. Aby przełamać czarno-białą kolorystykę, wykorzystałam modela z żółtą bluzą, a poprzez ustawienie go tyłem do obiektywu, chciałam nadać całości odrobiny tajemnicy.

  1.  Co jest dla Ciebie ważniejsze, przekaz czy jakość techniczna zdjęcia?

Zdecydowanie bardziej skłaniam się ku przekazowi, niż aspektom technicznym. Gdyby kiedykolwiek ktoś powiedział mi, że będę robić najlepsze na świecie zdjęcia, pod warunkiem, że musiałabym wybrać pomiędzy przekazem a techniką, wybrałabym bez zastanowienia to pierwsze. Ważne bowiem jest to, co chcemy komuś przekazać.

  1. Fotografia spontaniczna czy zaplanowane kadry?

Jako, że jestem osobą, ceniącą sobie ład i porządek, swoje usposobienie przekładam również na kadry. Planuję z dużym wyprzedzeniem to, jaki efekt chciałabym uzyskać. Spontaniczne wypady na zdjęcia nie są moją mocną stroną, chyba, że miejsce bardzo mnie zainspiruje.

  1.  Smartfon czy aparat? Czym najczęściej fotografujesz?

Smartfon, ponieważ zawsze mam go przy sobie i… po prostu nie mam swojego aparatu. Wydawać by się mogło, że aparat w smartfonie to dodatek, służący jedynie do robienia selfie czy mało wymagających ujęć, aczkolwiek ja widzę ogromny potencjał w fotografii mobilnej.

  1. Edycja cyfrowa czy wierność temu co uchwycił obiektyw?

Skłaniam się bardziej ku edycji, ponieważ nie zawsze to, co uchwycił obiektyw, jest wierne temu, co uchwyciło nasze oko.

  1.  Pamiętasz może swoje pierwsze wspomnienie z fotografią? Jak to się u Ciebie zaczęło?

Pierwszy kontakt z fotografią miałam wiele lat temu, będąc jeszcze gimnazjalistką. Kiedy mojego taty nie było w domu, ukradkiem wyciągnęłam jego aparat z szuflady i… tak to się zaczęło! Fotografowałam wszystko, co przykuwało moją uwagę. Później niestety szał na fotografię minął, ale po kilku latach znowu wróciłam do swojego hobby i nie zamierzam z niego prędko rezygnować.

  1.  Publikujesz gdzieś zdjęcia? Jeśli tak, to podziel się linkiem z nami i naszymi czytelnikami.

– Tak, od niecałych dwóch lat udzielam się na Instagramie i regularnie publikuję tam swoje zdjęcia – instagram.com/agospavelsky.

This slideshow requires JavaScript.

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Rafał Wałęka

Rafał Wałęka

Prowadzący ten blog i Redaktor naczelny drukowanego magazynu "Foto CEWE inspiracje". Zawodowo Specjalista ds. Content Marketingu, a prywatnie fan książek, dobrego filmu oraz sportu i fotografii.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *