Formaty odbitek

Nasze formaty zdjęć

Pamiętaj o szczegółach

Podczas fotografowania często nie zaprzątamy sobie głowy szczegółami technicznymi wydruku. Koncentrujemy się na uchwyceniu chwili w kadrze i po prostu robimy zdjęcia. Natomiast, gdy już wróciliśmy z wakacji, z urodzin czy po prostu zebraliśmy swoje ulubione zdjęcia i zlecamy ich wydruk to warto pamiętać o tzw. Oryginalnym i Klasycznym formacie zdjęć.

 

Pamiętaj o proporcjach

Całą sprawę opisaliśmy już powyżej, co najlepiej obrazują też grafiki. Pamiętaj więc, że my po prostu wykonujemy zlecenie wydruku zdjęć i nie możemy ingerować w ich wygląd. Dlatego składając zamówienie nie zapomnij wskazać nam wybranego kadrowania, żeby program nie zdecydował za Ciebie. Po wyborze formatu zobaczysz na swoim zdjęciu czerwone pola - to one obrazują obszar, który zostanie ucięty przy wydruku.

 

Dlaczego trzeba o tym pamiętać?

Jeśli fotografujesz i masz jakąś wizję swojego kadru, to nie chcesz się później rozczarować. Nikt nie chce też, aby np. na zdjęciach rodzinnych ktoś został niefortunnie ucięty. Pięknie sfotografowany krajobraz, inspirująca scena czy choćby portret - jeśli zadbasz o wybór kadrowania przy zamawianiu to na pewno efekt wydruku będzie taki jakiego oczekujesz.  

hexxas

Zdjęcia w linii Standard lub w linii Premium

Wybierz swój ulubiony format zdjęć:

 • Format 9
 • Format 9 z ramką
 • Format 10 (Bestseller)
 • Format 10 z ramką
 • Format 13
 • Format 13 z ramką
 • Zestawy zdjęć, XL, Classic lub mini

 

Ważne - zanim wybierzesz format

Różne rodzaje matryc oraz ich wymiary

W dostępnych na rynku aparatach fotograficznych producenci używają matryc o różnych wymiarach przez co ich stosunek boków może wynosić 4:3, 3:2 lub 16:9.

W aparatach kompaktowych najczęściej spotykać można matryce o proporcjach boków 4:3 a w lustrzankach cyfrowych o proporcjach 3:2.

Sprawdź jakim rozmiarem/typem matrycy dysponuje Twój aparat aby wiedzieć jakiego formatu otrzymasz odbitkę w naszym laboratorium.

Zobacz porównanie matryc różnego typu spotykanych w aparatach fotograficznych. Warto również pamiętać, że wymiary matryc w aparatach różnych producentów mogą się od siebie nieznacznie różnić np. APS-C

hexxas

Proporcje boków zdjęć w zależności od rodzaju matrycy

Jak już pisaliśmy wyżej, Twoje zdjęcie w zależności od proporcji boków matrycy aparatu, będzie posiadało odpowiedni format. to z kolei będzie miało wpływ na to jakiego formatu otrzymasz fotografie.
hexxas

Zdjęcia o proporcjach 4:3

Wysyłając w zleceniu fotografie o proporcjach boków 4:3 możesz skorzystać z dwóch rodzajów kadrowania zdjęć dostępnych w naszym laboratorium(format oryginalny lub format klasyczny). W zależności od wyboru kadrowania otrzymasz zdjęcia w różnych.

hexxas

Zdjęcia o proporcjach 3:2

Wysyłając w zleceniu fotografie o proporcjach boków 3:2 otrzymasz zawsze zdjęcia w tych proporcjach bez względu na wybrany rodzaj kadrowania zdjęć (format oryginalny lub format klasyczny). Czyli otrzymasz zdjęcia o takich proporcjach jakie zostały zarejestrowane przez matrycę Twojego aparatu.

Wybór rodzaju kadrowania zdjęć dla proporcji boków 4:3

Podczas zamawiania zdjęć w naszym systemie masz możliwość wybrania rodzaju kadrowania.
hexxas

Oryginalny format zdjęć

Zdjęcia zostaną wykonane w proporcjach, w jakich zostały do nas dostarczone. Krótsza krawędź będzie taka długa, jak podano w wybranym formacie (np. 10 cm), długość dłuższej krawędzi obrazu zostanie dobrana z proporcji pliku przesłanego do realizacji.

hexxas

Klasyczny format zdjęć

Zdjęcia zostaną przycięte w celu dopasowania do klasycznych formatów zdjęć o proporcjach boków 3:2 (np. 9x13 cm, 10x15 cm czy 13x19,5 cm). Fragmenty zdjęcia będące na jego krawędziach mogą zostać utracone.

Takie otrzymasz formaty zdjęć w zależności od proporcji

Różne wymiary matryc i ich wymiary

W zależności od tego jakich proporcji ostatecznie będzie Twoje zdjęcie, otrzymasz różne wymiary zdjęć.
Zobacz przykładowe wymiary zdjęć w zależności od ich proporcji boków.
 • Jeżeli stosunek boków zdjęcia ma proporcje 4:3 a zdjęcie zostało zamówione w formacie 9 to ostatecznie wymiary Twojego zdjęcia będą wynosić 9x11,7 cm.
 • Jeżeli stosunek boków zdjęcia ma proporcje 3:2 a zdjęcie zostało zamówione w formacie 9 to ostatecznie wymiary Twojego zdjęcia będą wynosić 9x13 cm.
 • Jeżeli stosunek boków zdjęcia ma proporcje 4:3 a zdjęcie zostało zamówione w formacie 10 to ostatecznie wymiary Twojego zdjęcia będą wynosić 10x13,3 cm.
 • Jeżeli stosunek boków zdjęcia ma proporcje 3:2 a zdjęcie zostało zamówione w formacie 10 to ostatecznie wymiary Twojego zdjęcia będą wynosić 10x15 cm.
 • Jeżeli stosunek boków zdjęcia ma proporcje 4:3 a zdjęcie zostało zamówione w formacie 13 to ostatecznie wymiary Twojego zdjęcia będą wynosić 13x17,3 cm.
 • Jeżeli stosunek boków zdjęcia ma proporcje 3:2 a zdjęcie zostało zamówione w formacie 13 to ostatecznie wymiary Twojego zdjęcia będą wynosić 13x19,5 cm.
Dzięki obróbce zdjęć w programie graficznym możesz uzyskać dowolne proporcje zdjęcia np. kwadratowe lub panoramiczne.
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej