Wiosna to świetny czas dla pasjonatów fotografii. Jest pełna wspaniałych motywów, które warto uchwycić aparatem. Piękne kwitnące kwiaty, wszechobecna zieleń, coraz dłuższe dni, które dają więcej czasu na zrobienie zdumiewających zdjęć, pełne życia ptaki – czy trzeba więcej, aby poczuć chęć na fotografowanie? Zajrzyj do tego artykułu, aby poznać kilka pomysłów na zdjęciach. Wiosna w obiektywie – poznaj wskazówki i pokaż piękno tej pory roku.

Wiosna w obiektywie – wskazówki
Wiosna to świetny czas dla pasjonatów fotografii. Jest pełna wspaniałych motywów, które warto uchwycić aparatem. Piękne...
Czytaj więcej
Fotografia ptaków jak zacząć?
Coraz bardziej popularnym hobby jest tak zwany birdwatching. To radość z obserwowania i przebywania obok ptaków. Jeśli...
Czytaj więcej
Pierwszy aparat fotograficzny na świecie
Dziś żyjemy w dobie wszechobecnych aparatów fotograficznych. Niezależnie na jakim urządzeniu czytasz ten tekst najpewniej...
Czytaj więcej
Kreatywne portrety – inspiracje
Ludzki umysł został tak zaprogramowany, aby szczególną uwagę zwracać na twarze. Statystycznie na Instagramie największe...
Czytaj więcejCoraz bardziej popularnym hobby jest tak zwany birdwatching. To radość z obserwowania i przebywania obok ptaków. Jeśli fascynują Cię te zwierzęta lub poszukujesz rozwijającego zainteresowania, to warto sięgnąć po aparat i skierować obiektyw na skrzydlatych mieszkańców parków oraz ogrodów. Zajrzyj do tego artykułu, aby dowiedzieć się, jak zacząć fotografowanie ptaków.
Dziś żyjemy w dobie wszechobecnych aparatów fotograficznych. Niezależnie na jakim urządzeniu czytasz ten tekst najpewniej masz wycelowany w swoim kierunku obiektyw – mini kamerki smartfona lub komputera. Nasza codzienność dla naszych przodków jest zatem rodem z opowieści science fiction. A gdyby tak cofnąć się w czasie i odkryć pierwszy aparat fotograficzny na świecie? Kto go stworzył? Jakie były początki tego najpopularniejszego z mediów?
Ludzki umysł został tak zaprogramowany, aby szczególną uwagę zwracać na twarze. Statystycznie na Instagramie największe zainteresowanie budzą fotografie, które przedstawiają ludzkie oblicze. Zdobywają najwięcej lajków i komentarzy. Jednakże my teraz proponujemy – przewrotnie – kreatywne portrety – bez twarzy. To pozwoli Ci przełamać nieco konwencję i eksperymentować z obrazami. Zrezygnowanie z najważniejszego motywu portretu wymaga wiele wyobraźni, ale efekt tej zabawy będzie z pewnością satysfakcjonujący.
Przygotowania do Wielkanocy mogą umilić kreatywne zabawy z najmłodszymi. Ich efekty mogą posłużyć do stworzenia kreatywnych pamiątek i ozdób z własnymi fotografiami. Może chcesz poznać kilka ciekawych pomysłów na zabawę z dziećmi? Dzięki pomysłom DIY rozwiniesz w pociechach kreatywne umiejętności i będziecie mieć okazję do wspólnego spędzenia czasu.
Ile razy słyszałeś, że „kit jest do kitu”? Albo, że obiektywami kitowymi nie da się zrobić dobrych zdjęć? Dziś właśnie podniosę te rękawicę! Może właśnie ze względu na te nieprzychylne opinie warto dać mu szanse. Sprawdzę, czy faktycznie obiektywy dołączane do zestawów z aparatem są tak złe jak o nich się mówi i czy są cokolwiek warte? Choć wiem, że temat ten jest nieco kontrowersyjny i pewnie część czytelników już po tytule zaczęła pisać komentarze. Mylę, że jednak warto zastanowić się nad tym dla kogo obiektywy kitowe mogą być dobrą opcją, a kto powinien szukać innych rozwiązań? Sprawdźmy więc mocne i słabe strony obiektywów dołączanych do zestawów z aparatem!
Do testów wybrałem Canona RP z obiektywem 24-105 STM. To ciekawe połączenie, które kosztuje łącznie mniej niż dobry smartfon. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem pełnoklatkowego bezusterkowca od Canona to koniecznie przeczytaj ten tekst, w którym został ukryty kod rabatowy.
Zaawansowane system automatycznego ustawiania ostrości, ultra krótkie czasy naświetlania, niezwykle wydajne systemy stabilizacji obrazu czy ekstremalne wartości czułości ISO – to wszystko służy wykonywaniu doskonale ostrych zdjęć. Rzeczywiście w fotografii wiele uwagi poświęca się ostrości obrazu, a za pomocą ostrości widzom wskazuje się, co jest najważniejsze na zdjęciu. Niemniej bardzo ważne jest także to, co pozostaje nieostre. Nieostrości dopełniają obraz i często wprowadzają niepowtarzalny klimat. Decydujący jest efekt bokeh, o którym więcej w tym artykule.
Gdy Eadweard Muybridge zapragnął za pomocą fotografii rozstrzygnąć, czy koń w trakcie galopu odrywa od ziemi jednocześnie cztery nogi, musiał skonstruować całkiem misterną instalację. Dzięki niej był zdolny zarejestrować wszystkie fazy ruchu na poszczególnych klatkach i przeanalizować sposób poruszania się konia. Dziś fotografowanie szybko poruszających się obiektów jest zdecydowanie dużo prostsze. Zajrzyj do tego poradnika i poznaj kilka wskazówek, dzięki którym dowiesz się, jak robić zdjęcia w ruchu.
W fotografii najważniejsze jest światło. Co by nie stało się temat zdjęcia, zawsze obraz fotograficzny jest zapisem odbitego od niego światła. Dlatego warto mu się przyglądać, myśleć o nim i bawić się nim, chwytając za aparat. Początkujący fotografowie mogą jednak zastanawiać się przede wszystkim, na co postawić na światło błyskowe czy ciągłe?