Co należy wiedzieć przed zakupem aparatu fotograficznego? - Blog FOTOJOKER.pl

Co należy wiedzieć przed zakupem aparatu fotograficznego?

aparat na prezent

Święta coraz bliżej, więc zaczynamy myśleć co kupić bliskim na prezent. Z kolei jutro, czyli 23 listopada, mamy “Black Friday”. Skoro szykują się obniżki cen, a w Internecie znajdziemy wiele ciekawych ofert i gdzieś w głowie kołatała się nam myśl kupna aparatu fotograficznego na prezent świąteczny to warto też uzbroić się w trochę informacji. Co należy wiedzieć przed zakupem aparatu fotograficznego? O tym w dalszej części artykułu.

Do czego ma służyć aparat fotograficzny?

Odpowiedź może być prosta: do robienia zdjęć. To trochę oczywiste. Ale o jakie zdjęcia chodzi Ci dokładniej. Jest to podstawowe pytanie, na które warto udzielić sobie szczerej odpowiedzi. To od niej bowiem zależy jakie aparaty fotograficzne znajdą się w naszym obszarze poszukiwań. Może potrzebujesz aparatu dla kogoś kto amatorsko robi zdjęcia od czasu do czasu (niejako przy okazji), albo dla kogoś kto dopiero zaczyna przygodę z fotografią to warto raczej ograniczyć wybór do sprzętu tańszego, który nie będzie posiadał wielu skomplikowanych funkcji. Bo przecież najzwyczajniej w świecie nie będą one wykorzystywane. I odwrotnie, jeśli poszukujesz sprzętu dla podróżnika czy pasjonata fotografii to warto dokładniej przyjrzeć się wybranym modelom i porównać oferty kilku producentów – warto też przejrzeć blogi w poszukiwaniu podpowiedzi. Najpierw więc myślimy do czego posłuży aparat osobie, której damy go w prezencie. Zastanów się też jak zaawansowanym fotografem jest ten ktoś.

aparat na prezent

Warto postawić na renomowanych producentów

Gdy wiemy już jakie są nasze oczekiwania, a także potrafimy wskazać do czego i jak często będzie wykorzystywany aparat fotograficzny to warto zastanowić się nad wyborem sprzętu przez pryzmat producenta. Wiele osób zajmujących się fotografią zawodowo lub z zamiłowania wskazuje, że często warto jest dopłacić kilka złotych, a kupić sprzęt firmy sprawdzonej, od lat działającej w branży fotograficznej, niż zaoszczędzić, a potem narzekać na jakość robionych zdjęć czy nawet awarie.

aparat na prezent

Aparat fotograficzny jest sprzętem, który z założenia powinien posłużyć nam co najmniej kilka lat (oczywiście wyłączając zestawy jednorazowe), dlatego też warto nie skąpić grosza, aby cieszyć się dobrym sprzętem i wysoką jakością fotografii. Z drugiej też strony producenci oferują też tańsze, mniej skomplikowane w użytku modele aparatów, więc sprawdzona, znana marka nie musi od razu oznaczać wielkiego wydatku. Zatem, co warto wybrać jako aparat na prezent?

Dużą popularnością wśród użytkowników cieszą się nadal aparaty fotograficzne Nikon, a także aparaty fotograficzne Canon, Fujifilm czy Sony. Te firmy od lat zajmują się produkcją oraz sprzedażą sprzętu i akcesoriów fotograficznych, a ich produkty charakteryzują się wysoką jakością i wytrzymałością. Aparaty fotograficzne to sprzęty, które nie kosztują mało, więc oczekujemy od nich dobrej jakości robienia fotografii oraz wytrzymałości, a to cechy, które gwarantują sprawdzone i renomowane marki. Rozważ też sprzęt do czyszczenia aparatu.

Typ aparatu

Zastanów się też nad typem aparatu. Może być to jakiś Instax , który wydrukuje zdjęcie natychmiast po jego zrobieniu. Lustrzanki bezlusterkowce ,  aparaty kompaktowe , Fotografia natychmiastowa , Fotografia analogowa – typów aparatów trochę jest, ale tak naprawdę musisz też wiedzieć ile chcesz wydać na taki prezent. Nad ilością funduszy warto zastanowić się równolegle z rozmyślaniem na temat stopnia zaawansowania osoby, która od Ciebie aparat otrzyma.

Polecamy też jednorazowy aparat wodoodporny QUICK SNAP MARINE od FujiFilm. Zabierasz taki sprzęt na basen lub na ciepłe, zagraniczne wakacje i łapiesz kadry pod wodą.

aparat na prezent

 

Wszystko powyższe warto też przemyśleć, jeśli szukasz czegoś dla siebie. Wysłuchaj też co na temat aparatu na prezent ma Weronika Roter (film z naszego kanału YouTube).

źródło zdjęć: Depositphotos

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Rafał Wałęka

Rafał Wałęka

Prowadzący ten blog i Redaktor naczelny drukowanego magazynu "Foto CEWE inspiracje". Zawodowo Specjalista ds. Content Marketingu, a prywatnie fan książek, dobrego filmu oraz sportu i fotografii.

1 komentarzZostaw komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *