Czy można kupić dobrą lustrzankę do 3000 zł? - Blog FOTOJOKER.pl
Blog FOTOJOKER.pl

Czy można kupić dobrą lustrzankę do 3000 zł?

dobry aparat do 3000 zł

Ostatnie miesiące przyniosły dużą rewolucję wśród bezlusterkowców, która spowodowana była pojawieniem się pełnoklatkowych urządzeń Nikona i Canona. Nie oznacza to jednak, że profesjonalne lustrzanki przeżywają stagnację. To wciąż bardzo prężnie rozwijająca się gałąź rynku aparatów fotograficznych. Jeżeli dysponujesz budżetem do 3000 zł i poszukujesz bardzo dobrej lustrzanki, to zajrzyj do artykułu, w którym znajdziesz podpowiedzi w tym temacie.

Przed zakupem lustrzanki zdefiniuj swoje cele

Wybór lustrzanki jest uzależniony od tego czy jest to Twój pierwszy aparat i dopiero rozpoczynasz przygodę z fotografią, czy dysponujesz już doświadczeniem i planujesz przeniesienie się na bardziej zaawansowany sprzęt. W pierwszym przypadku konieczne może być uwzględnienie w budżecie także obiektywu. Producenci oferują swoje produkty w duetach z instrumentami optycznymi (tzw. kitowymi), które w przypadku lustrzanek Nikona i Canona oferują świetną jakość. Jeżeli fotografią zajmujesz się już od jakiegoś czasu i masz już obiektyw, to całkowity budżet możesz poświęcić tylko na aparat.

Zastanów się także czy Twój sprzęt ma być lekkim, kompaktowym towarzyszem podróży (takim jak np. Canon EOS 200D), czy też te parametry nie mają dla Ciebie znaczenia, gdyż będziesz używać go głównie w studiu. Jeżeli dużo pracujesz w terenie i chcesz na bieżąco dzielić się efektami ze światem, przydatna będzie opcja łączności bezprzewodowej. Technologia Nikon SnapBridge (dostępna np. w Nikonie D5600) pozwala na stałe utrzymywanie połączenia pomiędzy aparatem i smartfonem.

Współcześnie przy wyborze profesjonalnej lustrzanki warto rozważyć czy będzie służyła także do nagrywania filmów. Wprowadzenie tej funkcji już dawno temu pozwoliło na kolejną rewolucję na rynku i w wielu wypadkach właściwie scalenie się profesji filmowca oraz fotografa. Jeżeli zamierzasz zajmować się obrazem ruchomym, zwróć uwagę na możliwości aparatu w tym zakresie. Przecież obecne aparaty wielu osobom służą też jako kamery.

Lustrzanki nie tylko dla profesjonalistów

Chociaż niegdyś lustrzanki były wyłącznie domeną profesjonalistów, obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli, które adresowane są do początkujących użytkowników. Urządzenia takie jak np. Nikon D3500 czy Canon EOS 750D udostępniają przewodniki i wskazówki dla tych, którzy dopiero uczą się tajników fotografii. Nie potrzeba więc posiadać specjalistycznej wiedzy, aby obsłużyć lustrzankę Nikona lub Canona. Każdy użytkownik może natychmiast rozpocząć przygodę z fotografią, zaczynając od razu od świetnej jakości obrazu i intuicyjnej obsługi charakterystycznej dla tego segmentu aparatów.

dobry aparat do 3000 zł

Lustrzanki Canon i Nikon – pewny sprzęt

Przez wiele lat świat fotografii dzielił się na Canoniarzy i Nikoniarzy. Obecnie także inni producenci, w szczególności bezlusterkowców (np. FujiFilm i Sony) wzmocnili swoją pozycję w branży. Niemniej wciąż lustrzanki Canona i Nikona stanowią wzór w swojej klasie. Świadczą o tym: świetna jakość wykonania, zaawansowane systemy AF, dostęp do wysokich wartości czułości ISO czy wydajne procesory, umożliwiające pracę z dynamicznymi trybami seryjnymi i niezwykle wydajne przetwarzanie obrazów.

Urządzenia tych producentów oferują nie tylko świetną jakość, ale również dostęp do rozbudowanych systemów, obejmujących znakomite obiektywy, lampy błyskowe i akcesoria. Możesz skorzystać również z urządzeń tworzonych przez niezależnych producentów, takich jak np. Tamron czy Sigma, których obiektywy zapewniają często rewelacyjną jakość zdjęć i znakomitą współpracę z korpusami aparatów, przy zachowaniu dużo niższej ceny.

Polub lub udostępnij artykuł:

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Rafał Wałęka

Rafał Wałęka

Prowadzący ten blog i Redaktor naczelny drukowanego magazynu "Foto CEWE inspiracje". Zawodowo Specjalista ds. Content Marketingu, a prywatnie fan książek, dobrego filmu oraz sportu i fotografii.

1 komentarzZostaw komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *