Domowe studio fotograficzne – jak je zorganizować? - Blog FOTOJOKER.pl

Domowe studio fotograficzne – jak je zorganizować?

W domu możemy rozwijać swoje pasje i świetnie się bawić. Dlatego świetnym pomysłem będzie zorganizowanie studia fotograficznego właśnie tam. Własna przestrzeń do robienia zdjęć to marzenie wielu fotografów portretowych, produktowych, czy amatorów, którzy chcą poszerzać swoje umiejętności. Aby stworzyć domowe studio fotograficzne, wystarczy zaaranżować część pokoju lub innego pomieszczenia i wyposażyć je w odpowiedni sprzęt. Poznaj kilka akcesoriów, które będą niezbędne i pozwolą Ci wykonywać wymarzone zdjęcia we własnych czterech ścianach.

Domowe studio fotograficzne – parasolka

Chociaż tworząc domowe studio fotograficzne, nie trzeba martwić się o złą pogodę, to jednak przydatna będzie w nim parasolka. Rzecz jasna nie w celu ochrony przed deszczem czy słońcem, ale po to, aby lepiej operować oświetleniem. Jest to jedno z podstawowych akcesoriów w każdym studiu fotograficznym. Pozwala na rozproszenie i zmiękczenie światła emitowanego przez lampy błyskowe.

Przykładowym, uniwersalnym akcesorium jest parasolka Quadralite biała o rozmiarze 120 cm. Można ją z łatwością przymocować do lampy błyskowej i w kilka sekund rozpocząć fotografowanie z miękkim i idealnie rozproszonym światłem. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć ostrych i nieprzyjemnych cieni w fotografii portretowej, czy produktowej. Gdy zechcesz opuścić cztery ściany swojego domowego studia fotograficznego i udać się w plener, z łatwością zabierzesz ze sobą parasolkę. Wszystko za sprawą jej kompaktowych rozmiarów i prostego mechanizmu składania.

domowe studio fotograficzne

Jeżeli chcesz zastosować parasolkę z Twoją lampą błyskową może być konieczne wyposażenie się w uchwyt na lampę reporterską wraz z uchwytem na parasolkę. Takie mocowanie od GlareOne umożliwia nie tylko montowanie lampy i modyfikatorów oświetlenia, ale także ich ustawianie pod różnymi kątami.

Statyw oświetleniowy – niezbędny sposób ustawiania lamp

Kolejnym pewniakiem w wyposażeniu każdego domowego studia fotograficznego jest statyw do lamp. Taki trójnóg pozwala na bezpieczne i stabilne ustawienie oświetlenia. Dzięki kilku punktom dostosowywania jego konfiguracji – tak jak w przypadku statywu oświetleniowego Quadralite Phottix Air Cushion – możliwe jest sprawne i swobodne dopasowanie położenia lampy.

Dobierając statyw oświetleniowy, warto brać pod uwagę ergonomię i intuicyjność obsługi. Niska waga pozwala na łatwe przenoszenie statywu i zmienianie ustawienia lamp.

Zdalny wyzwalacz – wygoda w domowym studiu fotograficznym

Konfigurowanie oświetlenia może być naprawdę sporym wyzwaniem. Wszystko zależy od pomysłu na sesję. Jednakże satysfakcjonujący efekt końcowy wynagrodzi cały wysiłek. Aby jednak ułatwić sobie nieco pracę, warto wdrożyć w swoim domowym studiu fotograficznym system bezprzewodowego wyzwalania lamp błyskowych.

Radiowy wyzwalacza do lamp błyskowych Quadralite Navigator Kit jest kompatybilny z wszystkimi lampami wyposażonymi w odbiornik Navigator (większość modeli tego producenta ma zaimplementowany taki odbiornik). Dzięki temu urządzeniu możesz zdalnie operować nawet kilkoma lampami błyskowymi, tak więc praca z rozbudowanym system oświetleniowym staje się czystą przyjemnością i przebiega bezproblemowo.

Lampa błyskowa – podstawa w każdym studiu fotograficznym

Niezależnie czy to profesjonalne, czy domowe studio fotograficzne podstawowym elementem jego wyposażenia jest lampa błyskowa. W tym domowym wariancie możesz skorzystać z nieco tańszej, aczkolwiek też wydajnej opcji, jaką jest reporterska lampa błyskowa. Chociaż tradycyjnie takie lampy powstały do pracy w terenie, to jednak w studiu też sprawdzają się bardzo dobrze. W szczególności, jeśli pracujesz z modelami nad portretami, które skupiają się na ich twarzach i emocjach.

lampa

Reporterska lampa błyskowa taka jak Quadralite Stroboss 60 ma w domowym studiu fotograficznym nie tylko zastosowanie jako podstawowe źródło światła, ale może (a najczęściej w półprofesjonalnych studiach właśnie do tego służy) tworzyć światło dopełniające, czy pomagać budować akcenty świetlne. Model ten także świetnie sprawdzi się w plenerze, gdy zechcesz pracować ze sztucznym światłem także poza studiem fotograficznym.

Zestawy studyjne – gotowe rozwiązanie do domowego studia fotograficznego

Poza kompletowaniem poszczególnych elementów wyposażenia Twojego domowego studia fotograficznego możesz postawić na gotowe zestawy oświetleniowe. Zostały one dobrane tak, aby w najbardziej efektywny sposób wykorzystać potencjał wszystkich obejmujących je elementów. Przykładowo zestaw lamp studyjnych Quadralite Up! 600 Kit obejmuje dwie lampy Quadralite Up! 300, dwa statywy oświetleniowe o maksymalnej wysokości 200 cm, białą parasolkę transparentną, parasolkę typu softbox i czaszę 15 cm. Jest to więc gotowy, podstawowy set oświetleniowy, który znajdzie różnorodne zastosowanie w Twoim domowym studiu fotograficznym.

zestaw - domowe studio fotograficzne

Alternatywnym rozwiązaniem jest zestaw oświetleniowy oparty o światło LED – Quadralite LEDTuber. Takie gotowe zestawy są świetnym rozwiązaniem dla tych fotografów, którzy dopiero kompletują wyposażenie swojego studia fotograficznego. Oczywiście przydadzą się także tym, którzy mają już nieco sprzętu, a chcieliby go uzupełnić o dodatkowe lampy (wybierając taki zestaw nie trzeba martwić się o dobór podstawowych akcesoriów do nowych lamp) lub wymienić na lepszy, nowszy model.

Z takim wyposażeniem zabawa w domowym studiu fotograficznym to sama przyjemność!

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Katarzyna Kostrubiec

Katarzyna Kostrubiec

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *