Fotografowanie w pochmurny dzień - jak robić to dobrze? - Blog FOTOJOKER.pl

Fotografowanie w pochmurny dzień – jak robić to dobrze?

fotografowanie w pochmurny dzień (1)

Chmury mogą stać się ogromną inspiracją i obiektem do fotografowania, a dzień bez słońca to świetny moment, aby wziąć aparat i wyjść w plener. Na pewno wrócisz z pięknymi kadrami, które zachwycają swoją naturalnością.  I zapewniają wiele emocji? Czy robiłeś zdjęcia letniemu burzowemu niebu, lub to przed pierwszymi opadami śniegu? Poznaj tricki na fotografowanie w pochmurny dzień i ciesz się pięknymi zdjęciami.

Fotografowanie to świetna przygoda. Można odkryć wiele ciekawych zjawisk i poznać bliżej naturę, a także obserwować świat z innej perspektywy oraz wykorzystywać szanse. Pochmurne niebo to idealna okazja, aby wyjść i zrobić kilka wyjątkowych ujęć. To właśnie w dni bez pełnego słońca możesz pozwolić sobie na więcej kreatywności, a tym samym zyskać zachwycające kadry. Jak fotografować w pochmurne dni?

Fotografowanie w pochmurny dzień – dlaczego warto?

Chociaż fotografowie najczęściej polują na złotą godzinę, gdy światło słoneczne pięknie podkreśla wszystkie obiekty, to czasami warto sięgnąć po aparat także wtedy, gdy słońce jest skryte głęboko za chmurami. Dlaczego?

  • Można fotografować cały dzień: bezchmurne niebo sprawia, że przez większość dnia światło słoneczne tworzy głębokie cienie i jest zbyt ostre, aby tworzyć w pełni satysfakcjonujące kadry. Gruba pokrywa chmur rozciągnięta na niebie działa jak dyfuzor, który zmiękcza światło i pozwala wykonywać skuteczne fotografie przez cały dzień.
  • Mniej zmienne oświetlenie: jeśli słońce jest skryte głęboko pod chmurami, to światło naturalne jest mniej zmienne. To sprawia, że rzadziej zmienia się jego charakterystyka niż w przypadku fotografowania, gdy na niebie znajduje się tylko kilka chmur. W tej sytuacji zdarza się, że warunki oświetleniowe zmieniają się pomiędzy ustawieniem parametrów ekspozycji a jej rozpoczęciem. W przypadku pochmurnego dnia jest przeciwnie.
  • Łatwiejsze fotografowanie nieba: chociaż dynamicznie zmieniające się zachmurzenie może być bardzo inspirujące i dawać bardziej zaskakujące rezultaty, to jednak z pochmurnym niebem łatwiej jest pracować. Nie trzeba przejmować się słońcem silnie prześwietlającym kadr (choć oczywiście trzeba pamiętać o różnicach w jakości poszczególnych partii obrazu) czy radzić sobie z refleksami i odblaskami. A chmury są świetnym obiektem do uchwycenia. Ich nietypowe kształty oraz gra z przebijającym się słońcem niesamowicie wygląda na zdjęciach.

fotografowanie w pochmurny dzień (3)

To tylko kilka z korzyści, jakie daje fotografowanie w pochmurny dzień. Warto wykorzystać specyfikę światła i odkryć nowe możliwości.

Pochmurne dni a fotografia portretowa

Planując sesję portretową wiele osób myśli o złapaniu pięknej pogody. Oczywiście takie dni pełne słońca pozwalają na stworzenie niesamowitych i niezapomnianych sesji portretowych. Warto jednak poznać uroki portretowania w pochmurny dzień, ponieważ daje ono wiele ciekawych możliwości. W szczególności charakterystyczne w takim czasie miękkie światło świetnie nadaje się do portretów. Pozwala uniknąć głębokich cieni, które tworzy światło słoneczne w bezchmurny dzień. To tak jakbyś cały czas fotografował z dyfuzorem.

portret

Zazwyczaj chcąc realizować portrety w mocno nasłonecznione dni, konieczne jest chowanie się w cieniu. Tam światło jest miękkie, rozproszone i ładnie modeluje twarze modeli. W pochmurny dzień takie światło jest dostępne wszędzie, a więc można wybrać dowolną lokalizację. Co istotne, Twoi modele nie będą mrużyć oczu, jak w przypadku fotografowania w słoneczny dzień. Zaletą pochmurnego dnia jest także to, że masz większą swobodę w ustawianiu modeli.

Podobnie jak w przypadku fotografowania w bezchmurny dzień pomocna będzie blenda czy lampa błyskowa (przykładowo Quadralite Stroboss). Nawet w pochmurny dzień podczas fotografowanie pod słońce przydatne może być doświetlenie modeli za pomocą modyfikatora światła lub lampy. Chociaż cienie są nieco mniej głębokie niż wtedy, gdy Słońce góruje na błękitnym niebie, to jednak wciąż mogą wymagać rozświetlenia.

chmury

Fotografia krajobrazowa w pochmurny dzień

Jak już zostało wspomniane wcześniej w tym artykule, pochmurny dzień daje więcej czasu na wykonywanie satysfakcjonujących kadrów. Miękkie światło pozwala tworzyć spokojne, nastrojowe fotografie krajobrazowe. Oczywiście nadal konieczne jest stosowanie filtrów szarych połówkowych, ale kontrast pomiędzy niebem a pozostałymi częściami kadru jest mniejszy. Czasami nawet udaje się uzyskać właściwe ekspozycje bez filtrów optycznych.

Gdy na niebie pomimo dużej ilości chmur przebija się słońce, fotografia krajobrazowa może okazać się niezwykle dynamiczną dziedziną. Wszystko za sprawą tego, że naprzemiennie zakrywające i odkrywające słońce chmury potrafią tworzyć naprawdę zróżnicowane oświetlenie. Aby uchwycić nastrój sceny, czasami trzeba działać naprawdę szybko i sprawnie.

W łapaniu chwil i ulotnych widoków pomocny będzie funkcjonalny statyw, taki jak przykładowo Hama Traveller 117 Ball. Jego głowica kulowa pozwoli na szybkie przebudowanie kompozycji i szybkie reagowanie na zmieniające się światło. A gdy niebo jest całkowicie zachmurzone, to pozwoli być gotowym na nagłą zmianę pogody.

fotografowanie w pochmurny dzień (4)

Czarno-biała fotografia w pochmurne dni

Fotografowanie w pochmurne dni daje możliwość eksperymentowanie z różnymi technikami. Świetnym pomysłem jest spróbowanie wydobycia piękna krajobrazu za pomocą czarno-białego filtra. Czy fotografowałeś już burzowe niebo? W takich chwilach ciemne chmury pięknie zarysowują się na niebie, a reszta krajobrazu cudownie z nimi współgra. To idealny kadr, aby wykorzystać czarno-białe ujęcia. Taka fotografia będzie zachwycająca i z dumą pokażesz ją bliskim.

fotografowanie w pochmurny dzień (5)

Trening czyni mistrza

Fotografowanie w pochmurne dni może być nie tylko zaskakujące co do uzyskanych efektów, ale również świetnym treningiem. Niezależnie od tego Twoją pasję jest utrwalanie portretów, czy krajobrazów, warto wykorzystać pochmurne dni. Kompaktowy bezlusterkowiec z uniwersalnym zoomem sprawdzi się zarówno w fotografii krajobrazowej, jak i portretowej. Przykładowo Olympus OM-D E-M10 Mark III jest dostępny w zestawie z obiektywami, które pokrywają niemal cały zakres ogniskowych. Niezależnie od tego, jakie motywy napotkasz w pochmurny dni, z łatwością skupisz się na ich fotografowaniu.

Pochmurne dni potraktuj więc jak kolejną świetną okazję do wykonania niezapomnianych kadrów. Pamiętaj – nie ma złej pogody na spacer… fotograficzny. Baw się dobrze!

 

 

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Katarzyna Kostrubiec

Katarzyna Kostrubiec

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *