Historia aparatów fotograficznych na przestrzeni wieków - Blog FOTOJOKER.pl

Historia aparatów fotograficznych na przestrzeni wieków

Historia aparatów fotograficznych

Aparat fotograficzny obecnie bardzo powszechnym i łatwo dostępnym urządzeniem. Nie chodzi tylko o smartfony, ale też o bardziej “klasyczne” aparaty różnego rodzaju. Możemy wybierać z Instaxów, które drukują nam zdjęcia “na miejscu”. Możemy mieć lustrzanki, bezlusterkowce i cyfrówki. Do aparatów możesz dokładać różne obiektywy, a to jeszcze bardziej zwiększa zakres możliwości przy robieniu zdjęć. A jak to się zaczęło? Skąd wzięły się aparaty? Jakie były początki sprzętu fotograficznego? O tym w artykule.

Pierwsze aparaty

Za wynalazców aparatu fotograficznego uważa się braci Susse. Ich sprzęt wykonywał fotografie w oparciu o technikę dagerotypii. Powstał on jeszcze w wieku, XIX, , a dokładnie w roku 1839. Jednak dopiero początek XX wieku przyniósł duży rozwój w zakresie utrwalania obrazów. Co ciekawe, początkowo wielkość odbitki uzależniona była od rozmiarów aparatu. Im większe zdjęcie chcieliśmy otrzymać, tym z większego aparatu należało skorzystać. Zdjęcia pozostawiały też wiele do życzenia pod względem jakości estetycznej i trwałości – choć trzeba przyznać, że mają swój urok.

Kolejne lata przyniosły rozwój fotografii, zarówno w kwestii samego sprzętu, jak i technik wywoływania odbitek. Na przestrzeni wieków aparaty były stale ulepszane, aż z czasem możliwe stało się zmienianie rozmiaru odbitki, niezależnie od wykorzystanego sprzętu. Pierwsze aparaty fotograficzne małoobrazkowe powstały w okolicach 1925 r., a lustrzanka dwuobiektywowa już w roku 1929. Kolejnym krokiem w historii było wprowadzenie lustrzanki jednoobiektywowej (1936). Rozwój aparatów fotograficznych trwał na przestrzeni wieków, a ewoluował też ich wygląd, od dużych, często i ogromnych sprzętów, do dzisiejszej wersji kompaktowej, która mieści się w kieszeni.

Kodak Company i pierwszy aparat cyfrowy

Aparaty cyfrowe działają w oparciu o pomiar jasności, jaka odbywa się w poszczególnych pikselach matrycy. Światło na matrycę pada przez obiektyw i na tej podstawie obraz, który fotografujemy, wyświetlany jest na wyświetlaczu aparatu. Pierwsze aparaty cyfrowe zostały wynalezione w roku 1975 przez inżyniera firmy Kodak. W pierwszej cyfrówce, a dokładniej w jej prototypie, Kodak wykorzystał elementy, które były w owych czasach doskonale znane. W jednym urządzeniu połączono obiektyw, przenośny magnetofon na kasety analogowe, dużą ilość baterii (aż 16 sztuk!), a także matrycę CCD oraz obwody cyfrowe i analogowe. Zapis pierwszych zdjęć cyfrowych trwał długo, gdyż odbitka zapisywana była na kasecie magnetycznej, a wyświetlała się na ekranie komputera.

Rozwój technologiczny aparatów cyfrowych w XXI wieku

XXI wiek to czas, w którym aparaty cyfrowe, lustrzanki oraz inne tego typu sprzęty bardzo szybko się rozwijają. Wykorzystywane są w nich coraz nowsze technologie, które pozwalają poprawić jakość wykonywanych zdjęć i wygodę użytkowania. Już końcówka wieku XX przyniosła duży rozwój w zakresie fotografii cyfrowej i spopularyzował ją dzięki coraz większej dostępności i powszechności komputerów. To dzięki temu możliwa była obróbka i łatwe przechowywanie fotografii cyfrowej na komputerach. Wiek XIX to także urządzenia mobilne – aparat więc mamy pod ręką praktycznie zawsze. Co przyniosą kolejne lata? Pozostaje czekać i cieszyć możliwościami, które otrzymujemy.

Kiedyś jedno zdjęcie wymagało mnóstwa ustawień, ludzi i było to zarezerwowane raczej dla majętnych ludzi. Dziś na komputerach trzymamy setki albo i tysiące zdjęć. Mamy ich też mnóstwo w tzw. chmurze czy na naszych profilach social mediowych. Jednak te naprawdę ulubione fotografie wciąż drukujemy i wolimy taką wersję od cyfrowej.

wolimy zdjęcia drukowane od cyfrowych

Dzięki cyfrowej technologii możemy nie tylko zrobić więcej zdjęć, ale i więcej zrobić z tymi zdjęciami. Możemy dowolne zdjęcie umieścić na kubku, na etui smartfonowym, na fotoobrazie (np. z drewna czy płótna), w kalendarzu albo najlepiej w CEWE FOTOKSIĄŻCE, która łączy zalety klasycznych albumów fotograficznych z nowoczesnymi możliwościami projektowymi. Nie tylko robimy zdjęcia, ale i robimy dużo ze zdjęciami.

źródło zdjęć: Depositphotos, Fotojoker.pl

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Rafał Wałęka

Rafał Wałęka

Prowadzący ten blog i Redaktor naczelny drukowanego magazynu "Foto CEWE inspiracje". Zawodowo Specjalista ds. Content Marketingu, a prywatnie fan książek, dobrego filmu oraz sportu i fotografii.

1 komentarzZostaw komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *