Blog FOTOJOKER.pl

Czarno-białe zdjęcia – Kiedyś konieczność, dziś wybór

Symbolika czerni jest dość zróżnicowana. Polakom i kulturom europejskim kojarzy się z pogrzebem, żałobą. Budzi również skojarzenia z elegancją, wyrafinowaniem, tajemnicą. Starożytni Egipcjanie i Indianie uznawali czerń za kolor życia. Chińczycy w czarnej barwie widzą szczęście i przypisują znaczenie młodości. Jak widzimy, czarny kolor ma dużo interpretacji, podobnie jak zdjęcia, które mimo ograniczenia tylko do dwóch barw, zyskują na klimacie. Oto czarno-białe zdjęcia naszym okiem.

Dwa kolory, mnóstwo pomysłów

Teraz oczywiście mamy do dyspozycji różne filtry czy programy graficzne. Dawniej fotografowie mieli do dyspozycji tylko 2 kolory – pierwsze kolorowe zdjęcie powstało w 1861 roku i przedstawiało wstążkę.  Skupiamy się jednak na czerni i bieli. Obecnie, korzystając ze zdobyczy techniki, możemy najpierw łatwo zrobić mnóstwo fotografii, a potem jeszcze łatwiej zdecydować, które przerobić na klimatyczne, czarno-białe zdjęcia.

czarno-białe zdjęcia

fot. Rafał Wałęka

czarno-białe zdjęcia

fot. Rafał Wałęka

Cień, który nie tylko skrywa

Tajemniczość czarnego koloru to oczywiście cień, który może skrywać różne rzeczy. Mając przed sobą  fotografię czarno-białą i kolorową za poważniejszą uznamy tę w czerni i bieli – tak przecież podświadomie nakazuje nam kultura, w której się wychowaliśmy.                      

czarno-białe zdjęcia

fot. Rafał Wałęka

Nie tylko czerń

Wspominaliśmy o symbolice koloru czarnego. Jednak równie ważna w fotografii czarno-białej jest przecież biel. Dla kultury europejskiej to niewinność, czystość, światło, a w starożytnym Egipcie i do dziś w Chinach, biel łączono i łączy się ze śmiercią (pustynia, kości itd.). Według mnie biel po prostu  doskonale służy podkreśleniu czerni na zdjęciu.

Szczypta koloru nie zaszkodzi

czarno-białe zdjęcia

fot. Rafał Wałęka

czarno-białe zdjęcia

fot. Rafał Wałęka

Skoro biel uwydatnia czerń i odwrotnie, to może dodać kolorowy akcent? Do takich zdjęć często wystarczy smartfon, odpowiednia aplikacja i szczypta kreatywności. Mając czarno-białe zdjęcie możemy tak szczególnie zaakcentować ważny dla nas fragment lub człowieka w tłumie.

 

Do czego najlepiej używać czerni i bieli?

Teoretycznie każde zdjęcie może być czarno-białe, jeśli uznajemy, że taką mamy wizję. Jednak w szczególności polecamy taki zabieg, jeśli chcemy więcej surowości, powagi i klimatu. Czarno-biała fotografia charakteryzuje się też prostotą kompozycji, więc niekoniecznie należy sięgać po zdjęcia z dużą ilością rzeczy (z drugiej strony nie ma zakazu jeśli chcemy pokazać tłum ludzi).

czarno-białe zdjęcia

fot. Rafał Wałęka

Dlaczego warto?   

Ograniczenia często uaktywniają kreatywność. Mając do dyspozycji tylko dwa kolory musimy grać światłem i cieniami tak, aby jak najciekawiej oddać treść fotografii. Np. kiedyś było to przeszkodą, podobnie jak wyraźne na zdjęciu ziarno, a dziś może być zaletą. Teraz samodzielnie wprowadzamy sobie takie drobne ograniczenia, by wyrażać się poprzez fotografię bardziej artystycznie. Dla mnie czarno-białe zdjęcia to dziedzina, w której ważniejsze jest wprawne oko i wizja niż szczegóły techniczne.

Gdy już mamy ciekawe, czarno-białe zdjęcia, co dalej?

Gdy już wykonamy interesujące fotografie to warto je zaprezentować na kilka sposobów:

czarno-białe zdjęcia

czarno-białe zdjęcia

„W królestwie dymu” – Tomasz Okoniewski (całą tę CEWE FOTOKSIĄŻKĘ zobaczysz tutaj) 

czarno-białe zdjęcia

„W królestwie dymu” – Tomasz Okoniewski (całą tę CEWE FOTOKSIĄŻKĘ zobaczysz tutaj) 

CEWE FOTOKSIĄŻKA przykład 3. Czarno-białe zdjęcia 12„Marcin Bała” – Marcin Bała (całą tę CEWE FOTOKSIĄŻKĘ zobaczysz tutaj)

CEWE FOTOKSIĄŻKA przykład. Czarno-białe zdjęcia 14

„Marcin Bała” – Marcin Bała (całą tę CEWE FOTOKSIĄŻKĘ zobaczysz tutaj)

odbitki i zdjęcia retro na ścianie. Czarno-białe zdjęcia 15

Źródło zdjęć: Rafał Wałęka (archiwum własne), Obrazek główny (starszy Pan z psem) to zdjęcie miesiąca kategorii „Ludzie” w konkursie „Our World Is Beautiful” – autorem jest Vlastimil Cejka

Na naszym blogu znajdziesz też więcej artykułów na temat fotografii czarno-białej. Przejdź do kategorii Fotografia czarno-biała

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Rafał Wałęka

Rafał Wałęka

Autor bloga Fotojoker. Content Manager w CEWE i Redaktor naczelny magazynu "Foto CEWE inspiracje". Prywatnie fan książek, dobrego filmu oraz sportu.

4 komentarzeZostaw komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *