Zdjęcia do dokumentów - O czym trzeba pamiętać? Blog Fotojoker

Zdjęcia do dokumentów – o czym trzeba pamiętać?

Blog Fotograficzny to nie tylko inspiracja, ale i informacja. Tym razem zajęliśmy tematem pt. zdjęcia do dokumentów. To rodzaj fotografii daleki od artystycznej twórczości, która kojarzy nam się z aparatem i kreatywnością fotografujących, a mimo wszystko takie fotografie są koniecznością. Zdjęcie paszportowe, zdjęcie do dowodu czy zdjęcie do prawa jazdy to nie portret, choć spośród różnych rodzajów fotografii, zdjęciom do dokumentów najbliżej właśnie jest do portretu. Mało kto lubi nużące wizyty w urzędach, ale skoro to konieczność, to co zrobić, aby nie zostać odesłanym z kwitkiem?

Roczniku 89, pamiętasz?

Urodziłeś się w 1989 roku? Zapewne zmieniłeś dowód osobisty na nowy lub masz to dopiero przed sobą. Bez zdjęcia do dowodu raczej nic w tej sprawie nie zrobisz, więc operację “wymiana dowodu osobistego” najlepiej zacząć od wykonania odpowiedniej fotografii. Szczególnie, że od roku 2015 zmienił się zarówno wygląd dowodów osobistych, jak i oczywiście wymagania co do samych zdjęć. Pamiętaj, że to nie urzędnik decyduje o tym czy zdjęcie jest dobre czy nie, on po prostu stosuje się do obowiązujących zasad.

Ile zdjęć do dowodu potrzebujesz?

Zgodnie z obowiązującymi zasadami to dwie aktualne fotografie twarzy – takie jak zdjęcia paszportowe, czyli  frontem, a nie z lewego profilu. Może to zabrzmi dziwnie, ale potrzebny jest naturalny wyraz twarzy, a usta muszą być zamknięte. Twoja skóra musi mieć naturalny kolor (odpadają więc zwiększone kontrasty w programie graficznym), prócz tego ważne są oczy, w szczególności źrenice – należy je wyraźnie pokazać. Nie można mieć nakrycia głowy i ciemnych okularów, a włosy nie mogą zasłonić twarzy, która ma zająć 70-80% całego zdjęcia. Uszy nie muszą być widoczne (wcześniej w zdjęciu pół-profilowym trzeba było je pokazać).

Wymiary zdjęcia do dowodu     

Standard formatu to 35×45 mm i nie ma od tego odstępstw, bo jakie zdjęcie do dowodu osobistego zostanie zaakceptowane, decyduje komputer. Jeśli coś będzie nie tak z fotografią to i tak nie ubłagasz urzędnika, choćby był najmilszy na świecie – to ważne, dlatego przypominamy o tym w tekście po raz drugi. Poprawne zdjęcia do dokumentów to podstawa!

Dowody dla dzieci

Dokument tożsamości zwany dowodem osobistym, kojarzy się z upragnioną pełnoletniością – niepodległością i możliwością samodzielnego kupna piwa czy posiadania prawa jazdy. Małe dzieci jednak też mogą mieć dowody osobiste, aby móc wyjechać z rodzicami za granicę. Zdjęcie do dokumentów dla malucha do lat 5 jest mniej rygorystyczne niż dla dorosłego, choć też ma pewne standardy. Podobnie jak u dorosłego, fotografię taką należy zrobić co najmniej 6 miesięcy przed składaniem wniosku o dowód osobisty. Zdjęcie do dowodu dla dziecka powinno się wykonać również na jednorodnym, jasnym tle, a twarz malca nie może być zasłonięta zabawką lub włosami – w tle nie mogą też przebywać inne osoby. W galerii na końcu naszego artykułu pokazujemy przykłady prawidłowych oraz nieprawidłowych zdjęć do dowodu osobistego, również tych dziecięcych.

Zdjęcia do dokumentów, zrobić samemu czy u profesjonalisty?

Jak widzimy, fotografia do dokumentów to spore wymagania, których trzeba przestrzegać. Najlepiej zaufać specjaliście, który zna wszystkie wytyczne i zrobi takie zdjęcie do dokumentu szybko oraz poprawnie. Jeżeli chcesz wykonać takie zdjęcia samodzielnie, pamiętaj o wytycznych, bo ich przestrzeganie oszczędzi Ci cennego czasu i jeszcze cenniejszych nerwów w urzędzie. Jeśli chcesz wysyłać zdjęcie online, to jego minimalna rozdzielczość musi mieć co najmniej 492 × 610 pikseli – rozmiar max. 2,5 MB. Jeśli wniosek składasz osobiście to nie przynoś płyty, zdjęcie musisz dostarczyć w postaci wydrukowanej.

Prawidłowe zdjęcia do dokumentów to te w zielonej ramce.

Źródło zdjęć: obywatel.gov.pl

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Rafał Wałęka

Rafał Wałęka

Prowadzący ten blog i Redaktor naczelny drukowanego magazynu "Foto CEWE inspiracje". Zawodowo Specjalista ds. Content Marketingu, a prywatnie fan książek, dobrego filmu oraz sportu i fotografii.

2 komentarzeZostaw komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *