Blog FOTOJOKER.pl

Jaki aparat fotograficzny wybrać – porady dla początkujących

Pasja związana z fotografią zawsze w pewnym momencie przeradza się w samodzielne organizowanie „wypraw”, aby „upolować” ciekawe kadry, którymi będzie się potem można pochwalić przed znajomymi – czy to na portalu społecznościowym, czy ozdabiając nimi swój dom. W wielu przypadkach chodzi o zdjęcia z wakacji, a do tego wystarczy niektórym aparat wbudowany w konstrukcje posiadanego przez nich smartfona.

Inni uwielbiają piękno przyrody. Są i tacy, dla których terenem łowów jest przestrzeń miejska, tętniąca życiem w dzień i w nocy i rozświetlona tysiącem sztucznych źródeł światła w różnych kolorach lub znajdująca się w niej architektura (ta dawna, jak i ta nowoczesna). Jak więc dobrać odpowiedni sprzęt, który zdoła sprostać powierzonemu mu zadaniu i za kilka lat, czy kilkanaście lat zostawi po sobie uczucie satysfakcji i nostalgii, gdy będziemy go zmieniać? To wcale nie takie trudne.

W erze smartfonów

Dla niektórych rozterki z wyborem cyfrowego aparatu fotograficznego zaczynają się od porównania możliwości swojego smartfona z ofertą jaką przygotowali producenci specjalistycznego lub kompaktowego asortymentu do fotografii. Wielu z nas na tych rozważaniach poprzestaje, gdyż współczesna technologia pozwala często na osiągnięcie zbliżonych efektów do tego, na co można liczyć posiadając średniej klasy aparat kompaktowy. Obie grupy urządzeń nieustannie się rozwijają i czasem może się nawet zdarzyć, że niska cena aparatu, obiecująca wysokie parametry, bazuje na bardzo kiepskiej matrycy, która choć w normalnych warunkach robi całkiem znośne zdjęcia (gdyby tylko nie te przejaskrawione kolory!) to już przy niesprzyjających warunkach potrafi zasmucić „ziarnistością” swoich efektów pracy. Czasem więc bardziej opłaca się zaufać swojemu inteligentnemu telefonowi, niż kupić byle co i byle tanio, bo ładne zdjęcia z podróży mogą okazać nie lada wyzwaniem, które zepsuje nam urlop.

Zdjęcia z wakacji

Czasem wystarczy do tego celu dobry telefon i Power Bank na podorędziu, ale znacznie wygodniej jest się skupić na robieniu fotografii mając w ręce zwykły, nawet kompaktowy aparat. Jego wielkość i waga to dziś jedna z najbardziej docenianych zalet, gdyż włożony w kieszeń kurtki, czy do pokrowca, który łatwo można przypiąć np. do paska od spodni, zawsze jest gotowy do pracy. Klikamy, obiektyw się wysuwa i już można wybierać tryb, ustawienia i inne parametry – nawet łącznie z połączeniem urządzenia z internetem w celu szybkiej publikacji materiałów wizualnych lub filmów z podróży. Standardem w tego typu urządzeniach jest rozdzielczość na poziomie 20 Mpix oraz zoom optyczny na poziomie od x4 do x8. Warto sprawdzić również, czy konstrukcja, którą sobie upatrzyliśmy posiada: stabilizację obrazu, redukcje drgań, możliwość nagrywania filmów w HD, szeroki zakres rozdzielczości robionych zdjęć oraz tryb makro. Cena? Wydaje się, że najlepiej celować w sprawdzone marki, których produkty kosztują przynajmniej 500 zł. Dla amatorów szybkich ujęć i pewnej ręki polecamy zaś zainteresować się tzw. polaroidami, które to od razu drukują owoce naszej pracy, które wiele osób układa potem w ładne kompozycje.

Amatorska sesja zdjęciowa

Od czasu do czasu wyjść z domu i obfotografować wybraną przestrzeń można oczywiście również z aparatem kompaktowym. Jeśli jednak podchodzimy do sprawy poważniej, a możliwości, jakie powinien według nas posiadać aparat znacznie wykraczają poza to, co oferuje opcja standardowa (np. większy zoom, czulsza matryca itd.), to warto zastanowić się nad aparatami bez-lustrowymi z wymienną optyką lub nad lustrzanką. Dzięki ich możliwościom zdjęcia będą lepiej doświetlone, barwy bardziej naturalne, a zbliżenia i szczegółowość, nawet przy niesprzyjających warunkach, o wiele większe. Ich parametry w połączeniu np. ze statywem idealnie nadają się między innymi do sesji nocnych czy komponowania profesjonalnych fotografii makro. Za tę przyjemność trzeba jednak zapłacić minimum ok. 1500 zł, co nie dla każdego jest osiągalną kwotą. Warto jednak pamiętać, że pasja może minąć, więc nie warto rzucać się od razu na głęboką wodę i profesjonalny sprzęt, którego opcji nie będziemy potrafili wykorzystać.

Za cenne wskazówki dziękujemy redakcji RafalRusek.pl .

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Redakcja

1 komentarzZostaw komentarz

  • Bardzo trudny temat. Z wieloma tezami zupełnie się nie zgadzam a znając w miarę rynek foto i smartfonów jeszcze więcej widzę uproszczeń. Za 1500 zł można mieć aparat w przynajmniej 4 grupach produktowych o bardzo różnych możliwościach i zastosowaniach. Aparat kompaktowy zawsze będzie bardziej uniwersalny przez obiektyw i przybliżeniu optycznym nie cyfrowym a zdjęcie z aparatu w smartfonie za 300 zł dobrze wygląda tylko na jego ekranie

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *