Jaki aparat fotograficzny wybrać – porady - Blog FOTOJOKER.pl

Jaki aparat fotograficzny wybrać – porady dla początkujących

aparat fotograficzny

Pasja związana z fotografią zawsze w pewnym momencie przeradza się w samodzielne organizowanie „wypraw”. Aby „upolować” ciekawe kadry, którymi będzie się potem można pochwalić przed znajomymi – czy to na portalu społecznościowym, czy ozdabiając nimi swój dom. W wielu przypadkach chodzi tylko o zdjęcia z wakacji, a do tego wystarczy aparat wbudowany w smartfon. Co jednak, gdy chcemy “więcej”? Aparat fotograficzny może stać się tym czym dla malarza pędzel.

Aparat fotograficzny – do czego mi posłuży?

Niektórzy uwielbiają piękno przyrody. Są i tacy, dla których terenem łowów jest przestrzeń miejska. Tętniąca życiem w dzień i w nocy. Rozświetlona tysiącem sztucznych źródeł światła w różnych kolorach lub znajdująca się w niej architektura (ta dawna, jak i ta nowoczesna). Jak dobrać odpowiedni sprzęt, który zdoła sprostać powierzonemu zadaniu teraz czy za ileś lat? Jak aparat fotograficzny może zostawić po sobie uczucie satysfakcji i nostalgii, gdy będziemy go zmieniać? To wcale nie takie trudne.

Aparat fotograficzny w erze smartfonów

Dla niektórych rozterki z wyborem cyfrowego aparatu fotograficznego zaczynają się od porównania możliwości swojego smartfona z ofertą producentów specjalistycznego lub kompaktowego asortymentu do fotografii. Wielu z nas na tych rozważaniach poprzestaje. Przecież współczesna technologia smartfonów pozwala często na osiągnięcie zbliżonych efektów do tego, co oferuje średniej klasy aparat fotograficzny. Rynek nieustannie się rozwija i czasem może się zdarzyć, że niska cena aparatu, obiecująca wysokie parametry, bazuje na bardzo kiepskiej matrycy. To, choć w normalnych warunkach całkiem znośne zdjęcia (gdyby tylko nie te przejaskrawione kolory!), ale przy niesprzyjających warunkach mamy problem z „ziarnistością”. Efekt Twojej pracy nie będzie wtedy zadowalający. Czasem bardziej opłaca się zaufać swojemu inteligentnemu telefonowi, niż kupić byle co i byle tanio. Ładne zdjęcia z podróży mogą okazać nie lada wyzwaniem, które zepsuje nam urlop.

Aparat fotograficzny to nie tylko zdjęcia z wakacji

Czasem wystarczy do tego celu dobry telefon i Power Bank na podorędziu. Jednak znacznie wygodniej jest się skupić na robieniu fotografii mając w ręce zwykły, nawet kompaktowy aparat. Jego wielkość i waga to dziś jedna z najbardziej docenianych zalet. Włożony w kieszeń kurtki, czy do pokrowca, który łatwo można przypiąć np. do paska od spodni, zawsze jest gotowy do pracy. Klikamy, obiektyw się wysuwa i już można wybierać tryb, ustawienia i inne parametry. Łącznie z połączeniem urządzenia z internetem w celu szybkiej publikacji materiałów wizualnych lub filmów z podróży. Standardem w tego typu urządzeniach jest rozdzielczość na poziomie 20 Mpix oraz zoom optyczny na poziomie od x4 do x8. Warto sprawdzić również, czy konstrukcja, którą sobie upatrzyliśmy posiada: stabilizację obrazu, redukcje drgań, możliwość nagrywania filmów w HD, szeroki zakres rozdzielczości robionych zdjęć oraz tryb makro. Cena? Wydaje się, że najlepiej celować w sprawdzone marki, których produkty kosztują przynajmniej 500 zł. Dla amatorów szybkich ujęć i pewnej ręki polecamy zaś zainteresować się tzw. polaroidami. Te aparaty od razu drukują owoce naszej pracy, które wiele osób układa potem w ładne kompozycje.

Amatorska sesja zdjęciowa

Od czasu do czasu wyjść z domu i obfotografować wybraną przestrzeń można oczywiście również z aparatem kompaktowym. Jeśli jednak podchodzimy do sprawy poważniej, a możliwości, jakie powinien według nas posiadać aparat znacznie wykraczają poza to, co oferuje opcja standardowa (np. większy zoom, czulsza matryca itd.), to warto zastanowić się nad aparatami bez-lustrowymi z wymienną optyką lub nad lustrzanką. Dzięki ich możliwościom zdjęcia będą lepiej doświetlone, barwy bardziej naturalne, a zbliżenia i szczegółowość, nawet przy niesprzyjających warunkach, o wiele większe. Ich parametry w połączeniu np. ze statywem idealnie nadają się między innymi do sesji nocnych czy komponowania profesjonalnych fotografii makro. Za tę przyjemność trzeba jednak zapłacić minimum ok. 1500 zł, co nie dla każdego jest osiągalną kwotą. Warto jednak pamiętać, że pasja może minąć, więc nie warto rzucać się od razu na głęboką wodę i profesjonalny aparat fotograficzny. Warto też nieustannie się uczyć, aby zakupiony już sprzęt, umieć dobrze wykorzystać.

Za cenne wskazówki dziękujemy redakcji RafalRusek.pl .

Źródło zdjęć: Depositphoto, ThinkstockPhotos

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Avatar

Redakcja

4 komentarzeZostaw komentarz

  • Bardzo trudny temat. Z wieloma tezami zupełnie się nie zgadzam a znając w miarę rynek foto i smartfonów jeszcze więcej widzę uproszczeń. Za 1500 zł można mieć aparat w przynajmniej 4 grupach produktowych o bardzo różnych możliwościach i zastosowaniach. Aparat kompaktowy zawsze będzie bardziej uniwersalny przez obiektyw i przybliżeniu optycznym nie cyfrowym a zdjęcie z aparatu w smartfonie za 300 zł dobrze wygląda tylko na jego ekranie

  • […] Jaki aparat wybrać? O tym można pisać i pisać, ale tak naprawdę po prostu wystarczy przemyśleć swoje fotograficzne potrzeby. Potem wybór odpowiedniego sprzętu to już kwestia czasu. Ważny jest też oczywiście nasz budżet, ale i to jest sprawa, która nie jest przeszkodą – zróżnicowanie cenowe aparatów to wielka zaleta mnogości ofert na rynku. Nie będziemy pisać o tym, że aparat fotograficzny w smartfonie ma dziś praktycznie każdy. Natomiast do łask wraca bardzo popularny kompaktowy aparat cyfrowy. W skrócie to poręczny aparat, który zapisuje zdjęcia w formie cyfrowej. To prostota obsługi, ale i dobre zdjęcia – raczej dla amatorów, bo profesjonalista sięgnie po coś większego i z wymienną optyką. […]

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *