Kreatywne portrety - inspiracje - Blog FOTOJOKER.pl

Kreatywne portrety – inspiracje

kreatywne portrety (1)

Ludzki umysł został tak zaprogramowany, aby szczególną uwagę zwracać na twarze. Statystycznie na Instagramie największe zainteresowanie budzą fotografie, które przedstawiają ludzkie oblicze. Zdobywają najwięcej lajków i komentarzy. Jednakże my teraz proponujemy – przewrotnie – kreatywne portrety – bez twarzy. To pozwoli Ci przełamać nieco konwencję i eksperymentować z obrazami. Zrezygnowanie z najważniejszego motywu portretu wymaga wiele wyobraźni, ale efekt tej zabawy będzie z pewnością satysfakcjonujący.

Zdjęcie z lustrem – tajemnicze portrety

Wykorzystanie lustra w portrecie jest stosunkowo popularnym rozwiązaniem, ale mowa tutaj nie o selfie w lustrze a portretach (lub autoportretach), w których twarz lub część sylwetki będzie skrywała się za lustrem. Kombinowania wymaga tutaj takie ustawienie aparatu, aby nie zdradzić obecności fotografa lub fotografki w kadrze (jeśli jest to autoportret autorzy zdjęcia pozostaną widoczni na zdjęciu, ale warto poćwiczyć ukrywanie na obrazie aparatu na statywie).

kreatywne portrety (1)

Taka fotografia budzi atmosferę tajemniczości, ale jednocześnie zbliża widzów do portretowanej osoby. Wszystko za sprawą tego, że takie ukrywanie oblicza przy jednoczesnym pokazaniu lustra sugeruje, iż każdy oglądający zdjęcie może przejrzeć się w zwierciadle. To prowadzi do metafory, iż każdy może próbować w części portretów znajdować własne odbicie. A więc w drugim człowieku. W przypadku zdjęć z lustrem myśl ta zostaje dodatkowo podkreślona.

Zdjęcie w zdjęciu czyli portret z okładką książki lub płyty

Lustro to mocny symbol, ale można też pokusić się o zasłanianie twarzy inny obiektami. Fajnym pomysłem jest sięgnięcie po ulubione książki i płyty. Ich okładki mogą w interesujący sposób korespondować z Twoim portretem. Ta zabawa jest o tyle łatwa i atrakcyjna, iż można wykonać ją z łatwością w oparciu o autoportrety. Na wielu okładkach widnieją portrety ulubionych artystów. Może masz w domu płytę Davida Bowie Space Oddity i uda Ci się połączyć jego intrygujący portret z własnym zdjęciem?

kreatywne portrety (1)

Sięgnij po kilka książek i płyt, które masz w domu, na których widnieją zdjęcia wykonawców i zacznij się bawić fotografią. Możesz także eksperymentować z fotografiami, na których w ogóle nie ma portretów muzyków, pisarzy czy bohaterów literackich. Po prostu zasłoń twarz okładką i zobacz co się stanie. Podążaj za pomysłami i własną kreatywnością. Traktuj ten pomysł jak przygodę, a w tle puść ulubioną muzykę!

Kreatywne portrety – wykorzystaj ujęcia sylwetkowe

Zdjęcia sylwetkowe to takie, w których silne źródło światła znajduje się za modelem lub fotografowanymi obiektami i jest skierowane w kierunku aparatu. Wtedy duży kontrast pomiędzy widoczną zacienioną stroną a dominującym oświetleniem pozwala na zarejestrowanie bardzo ciemnego głównego motywu. Wykorzystaj to do stworzenia portretów bez twarzy

Technika ta jest bardzo łatwa i można ją wykonać każdym aparatem z półautomatyczną lub manualną obsługą ekspozycji. Wystarczy nakierować pomiar światła na jasny obszar i zadbać aby nie został prześwietlony. Wtedy model lub modelka znajdujący się pomiędzy źródłem światła a obiektywem zostaną zarejestrowani jako czarne konturowe obiekty.

Wykonuj tego typu portrety podczas zachodu Słońca czy w domu z dowolną lampą. Bawiąc się różnymi pozami modeli (lub własnymi przy autoportretach) możesz poczuć się jak w teatrze cieni. Wysokiej jakości obiektywy zapewniają świetną konstrukcję optyczną i soczewki, które pozwalają na skuteczne fotografowanie pod Słońce. Przy takim sprzęcie pojawiające się w kadrze refleksy świetlne będą tylko podkreślały plastykę obrazu i dodawały aury tajemniczości. Co więcej świetna optyka jest wolna od spadku jakości obrazów podczas fotografowania pod światło.

cień i światło

Portretowanie z długim czasem naświetlania – ukryj się

 

Innym ciekawym sposobem na ukrycie twarzy podczas portretowania jest wykonanie zdjęć z dłuższymi czasami naświetlania. To już w szczególności jest propozycja dla tych entuzjastów fotografowania ludzi, którzy uwielbiają eksperymentować. Baw się różnymi czasami naświetlania – od tylko nieco wydłużonych jak np. 0,5 sekundy do 30-sekundowych i dłuższych ekspozycji. Uzyskasz dzięki temu efekt poruszenia i rozmycia, który z jednej strony ukryje twarz modeli (lub Twoją), a z drugiej pozwoli na wciągającą widzów ekspresję.

Podczas wykonywania takich zdjęć poproś pozujące przed obiektywem osoby, aby skakały, tańczyły lub wykonywały inne ruchy, na które mają ochotę. Niech to będzie zabawa i poczujcie się wolni jak dzieci. To okazja nie tylko do stworzenie świetnych portretów, ale również doskonałej zabawy z drugą osobą. Jeśli zdecydujesz się na autoportrety (lub tymczasowo nie masz kogo zaprosić do sesji), to też możesz się doskonale bawić.

kreatywne portrety (1)

Fotografia z poruszonymi sylwetkami ludzkimi pozwalają na ekspresję własnych uczuć czy opowiadanie o sobie. Tutaj dużą rolę pełni nie tylko co robi model lub modelka, ale również gdzie. Zwróć uwagę na otoczenie i baw się dodając do zdjęć ciekawe rekwizyty. Pamiętaj, że podczas takiej sesji potrzebny może być statyw fotograficzny. Nie tylko do autoportretów, ale również wtedy gdy sceneria, w której wykonywane są poruszone portrety bez twarzy odgrywa kluczową rolę. W każdej chwili możesz jednak z niego zrezygnować i zacząć robić naprawdę abstrakcyjne portrety.

 

 

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Katarzyna Kostrubiec

Katarzyna Kostrubiec

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *