Lawenda - jak wykorzystać ją na zdjęciach? - Blog FOTOJOKER.pl

Lawenda – jak wykorzystać ją na zdjęciach?

lawenda

Piękno lawendy przyciąga miłośników fotografii. Można skupić się na jej wyjątkowej kolorystyce lub wykorzystać ją jako tło do przepięknych portretów. Sprawdź, jak zrobić idealne zdjęcia z lawendą i poznaj aparaty oraz obiektywy, które pomogą oddać na fotografiach jej zachwycające kolory. Dzięki temu oglądający Twoje kadry, niemal naprawdę poczują odprężający zapach lawendy.

Fotografowanie lawendy – jak zrobić idealne zdjęcie?

Lawenda jest niezwykle inspirująca, dostarczając ogromnej ilości pomysłów na zdjęcia. Możesz ją wykorzystać do makrofotografii, fotografii portretowej czy krajobrazowej. Umieszczając ją w kadrze pamiętaj, aby zachować jej nasycone kolory. W podkreśleniu jej barwy pomoże delikatne światło, które jest dostępne o złotej godzinie (czyli godzinę przed zachodem Słońca lub po jego wschodzie).

Jeżeli swoją sesję masz zaplanowaną o innej porze dnia, to wcale nie oznacza, że nie uda Ci się zrobić pięknych zdjęć lawendy. Możną ją także fotografować przy zachmurzonym niebie, gdyż dzięki temu uda się uniknąć bardzo kontrastowego światła. Co prawda na takich stonowanych zdjęciach początkowo kolory mogą być zbyt mało nasycone, jednakże ustawienie odpowiedniego profilu lub filtra efektowego w aparacie pomoże podkreślić barwy lawendy.

lawenda

Chociaż sama w sobie lawenda jest bardzo inspirująca, to spróbuj swoje zdjęcia uzupełnić jeszcze jakimś motywem. Fiolet lawendy może być pięknie zestawiany z błękitem nieba. Aby Twoje zdjęcie nie było nudne, dodaj do niego jakiś przyciągający wzrok element – np. owada przesiadującego na jednym z kwiatów. To pozwoli na dłużej przyciągnąć uwagę oglądających, a jednocześnie wciąż będzie umożliwiało pokazywać piękno lawendy.

Fotografując lawendę (zarówno wtedy, gdy stanowi motyw główny, jak i jedynie tło) baw się ustawieniami ostrości. Nie musi być ona ustawiona w standardowy sposób. Spróbuj ustawienia, gdy Twój model lub modelka znajdują się gdzieś w tle, a ostrość jest skupiona na pojedynczej łodydze lawendy na pierwszym planie.

Kilka pomysłów na zdjęcia lawendy

Lawenda to jeden z ulubionych o tej porze roku motywów makrofotografów. Głównie dlatego, że ta niezwykle pięknie i intensywnie pachnąca roślina przyciąga masę owadów (głównie trzmieli). Nawet wokół zaledwie kilku roślin potrafi zebrać się spora grupa tych zapylaczy, tak iż już nawet z odległości kilku metrów słuchać bzyczenie. Obserwowanie i fotografowanie tych zapracowanych owadów jest ciekawym doświadczeniem. Piękne zdjęcia lawendy warto wywołać na CEWE Fotoobrazach i stworzyć w domu nastrojową galerię.

CEWE Fotoobraz

Lawenda może także posłużyć jako motyw przewodni sesji portretowej. Jej intensywne kolory tworzą zachwycające tło. Pamiętaj, aby dobrać do tego idealnie pasująca kreację, a sukces będzie gwarantowany. Co więcej lawenda może także posłużyć jako coś, czym Twoim modele zajmą dłonie podczas sesji. Namów ich, aby wyciągnęli zerwane kwiaty w kierunku obiektywu lub, aby nachylili się nad nią i skupili na jej aromacie. Nawet jeśli nie przyniesie to dokładnie takich kadrów, o jakich marzysz, to z pewnością pomoże to przełamać pierwsze lody i „wejść” w sesję.

Zdjęcia pełne kolorów – poznaj idealny aparat

Niezależnie czy inspiruje Cię sama lawenda, czy chcesz ją wykorzystać jako tło do zdjęć, to z pewnością zechcesz wydobyć na fotografiach jej przepiękną kolorystykę. Gwarancja tego jest zarówno to, jak aparat rejestruje obraz, jak i to, co można zrobić ze zdjęciem na dalszym etapie pracy z fotografią. Ten pierwszy krok zależy od jakości optycznej sprzętu i wykorzystywanej matrycy, natomiast w drugim przydają się filtry artystyczne czy możliwość pracy z plikami RAW.

Świetnym pomocnikiem będzie z pewnością Sony DSC-RX10 M2. Ten superzoom o ogniskowej 24-200 mm jest pierwszym na świecie aparatem wykorzystującym przetwornik obrazu typu Stacked CMOS o wielkości 1’’, który operuje własną pamięcią DRAM. Te parametry pozwalają na uzyskiwanie niezwykle realistycznie wyglądających obrazów. Dzięki temu oglądający Twoje zdjęcia niemal poczują zapach lawendy, oglądając wykonane przez Ciebie fotografie.

sony

Uwolnij swój artystyczny potencjał fotografując lawendę. Aby uzyskać świetną kolorystykę, a także móc się nią trochę pobawić skorzystaj z trybów artystycznych dostępnych w wybranych aparatach fotograficznych. Przykładem takiego modelu, który pomoże Ci rozwinąć skrzydła jest Olympus OMD E-M10 Mark III. Daje on nie tylko dostęp do plików RAW, ale także do filtrów artystycznych, wśród których można znaleźć np. „Jasny i lekki kolor”, Kolorowe elementy (który umożliwia zabawę z 18 różnymi kolorami), Vintage czy Akwarela. Każdy z nich zapewni Ci unikatowe rezultaty, które pozwolą w oryginalny sposób spojrzeć na lubianą przez wszystkich lawendę.

olympus 1

Jeżeli lawenda ma stanowić tło i motyw w fotografii portretowej, to z pewnością przyda się jasny, krótki teleobiektyw. Odpowiednie parametry ma Olympus M.Zuiko Digital 45mm f/1.8 ED. Kąt widzenia odpowiada ogniskowej 90 mm dla formatu 35 mm. Jest to świetny kandydat do tworzenia pięknych portretów. Przesłona f/1.8 zapewni piękny i subtelny efekt bokeh. Znakomite właściwości optyczne i zaawansowana konstrukcja pozwolą odwzorować kolorystykę oraz detale lawendy.

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Katarzyna Kostrubiec

Katarzyna Kostrubiec

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *