Jak zrobić idealny portret w czasie przyjęcia komunijnego?   - Blog FOTOJOKER.pl

Jak zrobić idealny portret w czasie przyjęcia komunijnego?  

Pierwsza Komunia to ogromne przeżycie dla całej rodziny. Ten dzień dostarcza wszystkim wielu wzruszeń i powstaje w pamięci na całe życie. Aby zachować te piękne, uroczyste chwile, dobrze jest wykonać portret rodzinny z przyjęcia komunijnego. Nie jest to wcale takie trudne zadanie jak mogłoby się wydawać. Wystarczy tylko odpowiedni sprzęt i z łatwością wykonasz wyjątkowe zdjęcia z Komunii.

Olympus OM-D E-M10 Mark III – świetny aparat do wielu zadań

Przede wszystkim, aby wykonać niezapomniany portret rodzinny w czasie przyjęcia komunijnego konieczne jest posiadanie dobrego aparatu. Znakomitym kandydatem do tego zadania jest Olympus OM-D E-M10 Mark III. Ten bezlusterkowiec zapewnia profesjonalną funkcjonalność, umożliwiając podłączenie różnorodnych obiektywów czy zewnętrznej lampy błyskowej.

Nie bez znaczenia są rzecz jasna jego parametry. Posiada matrycę Live MOS 4/3” o rozdzielczości 16,1 MP i procesor TruePic VIII. W połączeniu z maksymalnym ISO 25600 możesz wykonywać wysokiej jakości zdjęcia nawet w zaciemnionych pomieszczeniach  bez dodatkowego źródła światła. Olympus OM-D E-M10 Mark III posiada odchylany i dotykowy ekran LCD, który ułatwia kadrowanie zdjęć grupowych, gdy – rzecz jasna – nie może na nich zabraknąć samego fotografa.

Olympus OM-D E-M10 Mark III w zestawie z dwoma wysokiej jakości obiektywami M.Zuiko 14-42mm f/3.5-5.6 ED EZ PANCAKE i M.Zuiko 40-150mm f/4.0-5.6 ED to kompletny zestaw fotograficzny, który zadowoliłby niejednego zawodowca (jako poręczny aparat na codzień). To także świetny pomysł na prezent komunijny. Jest gotowy do działania od razu po wyjęciu z pudełka, tak więc już od samego początku może pomóc w kolekcjonowaniu niezapomnianych chwil – na początek wykonując znakomite zdjęcie grupowe z Komunii Świętej.

Portret rodzinny – nie tylko zdjęcia grupowe

To kto gościł na uroczystości Komunijnej, a także jakie humory wszystkim dopisywały, można zachować nie tylko poprzez zdjęcie grupowe. Warto także zrobić portrety gości czy przystępującego do Pierwszej Komunii dziecka, a następnie zestawić je w cykl zdjęć czy fotoreportaż. Pomoże w tym obiektyw Olympus M.Zuiko Digital 45mm f/1.8 ED (kompatybilny z opisywanym w poprzednim akapicie aparatem). Jest to obiektyw stworzony do fotografii portretowej.

Olympus M.Zuiko Digital 45mm f/1.8 ED dysponuje kątem widzenia, który odpowiada ogniskowej 90 mm w formacie 35 mm. Oznacza to, iż stanowi krótki teleobiektyw – typ obiektywu uwielbiany przez wszystkich portrecistów. Taki kąt widzenia pozwala uniknąć przerysowań charakterystycznych dla obiektywów szerokokątnych, które polegają na zniekształceniu proporcji twarzy modeli.

Obiektyw ma także inną cechę niezwykle pożądaną przez portrecistów – jest bardzo jasny. Oznacza to, że jego przysłona f/1.8 pozwala na uzyskanie bardzo płytkie głębi ostrości. Możliwe jest zatem łatwe rozmycie tła. Ułatwia to fotografowanie nawet wtedy, gdy otoczenie jest pełne detali, które mogłyby odwracać uwagę od bohaterów zdjęć (co jest częste w restauracji, w której odbywa się przyjęcie komunijne). Dodatkowo przesłona f/1.8 zapewnia subtelny efekt bokeh, który wprowadza wyjątkowy nastrój do portretów.

Zdjęcia z Komunii – zadbaj o doskonałe światło

Tym co przesądza o tym, czy zdjęcie jest udane i zapada w pamięć jest światło. Zastosuj proste triki, które umożliwią uzyskanie zawsze idealnego światła. Pierwszy to użycie blendy – np. GlareOne 5w1. Więcej na temat zastosowania blendy przeczytasz w poniższym artykule:

Światło i cień w fotografii. Jak z nimi pracować?

Jak można wykorzystać blendę w fotografii komunijnej? Przede wszystkim wykonując zdjęcia ludzi, można spotkać się z sytuacją, gdy za plecami znajduje się silniejsze źródło światła – Słońce lub lampy na sali w restauracji. Wtedy blenda pozwala odbić je w kierunku modeli i tak doświetlić scenę, aby na ich twarzach nie pojawiały się brzydkie cienie. Podobny trik można zastosować podczas fotografowania w cieniu (np. przed kościołem).

Aby poradzić sobie z niedoborem światła konieczne jest zastosowanie zewnętrznej lampy błyskowej. Do opisywanego w tym artykule zestawu fotograficznego pasuje reporterska lampa błyskowa Quadralite Stroboss 60 MFT. Jest to mała, poręczna lampa, która świetnie uzupełnia aparat Olympus OM-D E-M10 Mark III. Posiada ruchomy palnik, dzięki czemu możliwe jest skierowanie światła w dowolnym kierunku.

Ruchomy palnik to podstawa podczas wykonywania zdjęć ludzi (i nie tylko) z lampą błyskową. Gdy skorzystasz z tej standardowo zaimplementowanej w aparacie (tzw. lampa typu pop-up), to światło będzie błyskało tylko do przodu, wprost na modeli. W efekcie powstanie nienaturalnie wyglądające oświetlenie, które będzie nieatrakcyjne wizualnie. Co więcej takie światło ma skłonności do podkreślania niedoskonałości cery. Ogólnie tak sfotografowani ludzie wyglądają mniej atrakcyjnie i bardziej blado.

Aby temu zaradzić wystarczy wycelować palnik reporterskiej lampy błyskowej np. w sufit. Światło odbije się od niego niczym od wielkiej blendy, naturalnie oświetlając ludzi znajdujących się przed obiektywem. Lampa Quadralite Stroboss 60 MFT posiada tryb automatyczny, który samodzielnie dobierze parametry oświetlenia.

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Katarzyna Kostrubiec

Katarzyna Kostrubiec

1 komentarzZostaw komentarz

  • Bezlusterkowce to strzał w 10, robią świetne zdjęcia, a dodatkowo są poręczne co jest ogromną zaletą!!! Cenne rady jeżeli chodzi o doświetlenie fotografii 🙂

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *