Nietypowe obiektywy fotograficzne - Blog FOTOJOKER.pl

Nietypowe obiektywy fotograficzne

obiektywy fotograficzne (1)

Poszukujesz odmiany od swojego uniwersalnego spacerzoomu, ulubionej portretówki 85 mm czy wszechstronnego obiektywu reporterskiego 24-70 mm? Jeśli tak to z pewnością spodobają Ci się te nietypowe obiektywy fotograficzne. Są to śmiałe projekty inżynierów, które przesuwają granicę optyki. Część z nich to także mniej lub bardziej udane eksperymenty, ale z pewnością nie da się przejść obok nich obojętnie! Zajrzyj do tego artykułu i poznaj najbardziej nietypowe obiektywy fotograficzne.

Venus Optics Laowa Probe Cine 24 mm f/14 Macro 2:1

Ten obiektyw fotograficzny to z wyglądu połączenie sondy i próbnika. Z pewnością wygląda bardziej jak aparatura medyczna, jednakże to świetny obiektyw, który pomimo swojej szalonej konstrukcji, zapewnia bardzo konkretne i praktyczne możliwości. Przede wszystkim jest to obiektyw do makrofotografii i dzięki swojej cienkiej, rurkowatej konstrukcji pozwala zajrzeć w niedostępne normalnym obiektywom zakamarki. To pozwala na wykonywanie naprawdę unikatowych ujęć zarówno podczas fotografowania, jak i filmowania.

Ciekawostką jest również fakt, iż wokół przedniej soczewki zlokalizowano diody LED. Służą one do doświetlania sceny, tak więc po zajrzeniu tym obiektem przykładowo do wnętrza gitary można z łatwością rozświetlić sobie spowite w półmroku przestrzenie. Unikatowa konstrukcja i zintegrowana lampa pierścieniowa to nie wszystko czym może zaskoczyć ten obiektyw! Poza tym można zajrzeć nim pod wodę, tak więc to świetny sposób na fotografowanie miniaturowego świata strumyków, oczek wodnych czy życia pod powierzchnią wody.

Canon 5200mm f/14

Przed Tobą prawdziwy potwór wśród teleobiektywów – Canon 5200mm f/14. Ogniskowa tego obiektywu sprawia, że jego minimalny dystans ostrzenia wynosi aż 120 metrów! Fotografowi i fotografce używających ten model pewnie nie przyjdzie pomyśleć „gdyby tak udało się podejść jeszcze bliżej”.

Pomimo tak monstrualnych parametrów obiektyw ten jest całkiem lekki… przynajmniej jeśli zestawić go z propozycją Zeissa. Otóż waży około 150 kilogramów. Nieźle jak na taką ogniskową. Jednakże nazwanie go kompaktowym byłoby sporą przesadą, gdyż jego długość wynosi około 190 centymetrów. Obiektyw ten kosztuje około 200 000 złotych, a do ceny trzeba doliczyć skrzynię… w tradycyjnej torbie dwumetrowy obiektyw raczej się nie zmieści.

obiektywy fotograficzne (4)

Nikkor 6mm f/2.8

Jeśli już mowa o podobieństwach i różnicach to Nikkor 6mm f/2.8 z poprzednim modelem łączy zarówno jedno, jak i drugie. Z jednej strony podobnie jak teleobiektyw arabskiego milionera wyróżnia się kształtem, który od razu zapada w pamięć, z drugiej jego ogniskowa plasuje się na przeciwnym końcu skali kątów widzenia obiektywów. Ultra szerokokątna propozycja Nikona ma naprawdę spektakularne osiągi! Pozwala na uzyskanie kąt widzenia aż 220 stopni i oferuje światło siłę f/2.8.

obiektywy fotograficzne (2)

Obiektyw ten został zaprezentowany światu w 1970 roku. Obecnie można go nabyć dysponując jedynie astronomicznymi kwotami. Swego czasu okazjonalna oferta dostępna na e-bayu proponowała go za tylko za niecałe 220 000 złotych. I to za wersję noszącą widoczne wady (drobne rysy). Ale jeśli chce się fotografować nie tylko to, co znajduje się przed, ale również za obiektywem, to trzeba liczyć się z kosztami.

Nikon Nikkor 85mm 2.8 D

Nikon Nikkor 85mm 2.8 D to obiektyw, który ma nietypową konstrukcję naśladującą obiektywy typu tilt-shift. Umożliwia swobodne manipulowanie jego przednią częścią, a co za tym idzie zmianę płaszczyzny ostrości.

Rozwiązanie to daje ciekawą możliwością swobodnej zabawy z ostrością na zdjęciu. można sprawić, iż tylko część – i to niemal dowolna, niezwiązana z tradycyjną, równoległą płaszczyzną ostrości – będzie na zdjęciu odwzorowana w sposób wyraźny. Daje to możliwość ciekawej, kreatywnej zabawy z polami ostrości i budowania wyjątkowej, onirycznej atmosfery na zdjęciach. To także możliwość zabawy z efektem makiety.

 

 

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Katarzyna Kostrubiec

Katarzyna Kostrubiec

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *