Sesja zdjęciowa z Mamą - wskazówki - Blog FOTOJOKER.pl

Sesja zdjęciowa z Mamą – wskazówki

sesja zdjęciowa z mamą

Już niebawem jedno z najważniejszych świąt – Dzień Mamy. Z tej okazji warto podarować ukochanej Mamie coś wyjątkowego. Dzięki fotografii możesz powiedzieć Mamie, jak bardzo jest dla Ciebie ważna i przypomnieć wszystkie, wspólne bezcenne chwile. Zanim jednak przygotujesz piękne odbitki, CEWE FOTOKSIĄŻKĘ, kubek z własnym zdjęciem, kalendarz czy inne wyjątkowe prezenty z własnymi zdjęciami, to warto zorganizować wspólną zabawę. Świętnym pomysłem jest sesja zdjęciowa z Mamą. Zajrzyj do tego artykułu, co zrobić, aby ta udała się jak najlepiej i była przyjemnością zarówno dla Ciebie, jak i Mamy.

Jaki obiektyw podczas sesji zdjęciowej z Mamą?

Przygotowując się do sesji zdjęciowej z Mamą, warto przygotować najpierw sprzęt. W zrealizowaniu takiej sesji pomoże Ci każdy aparat – nawet smartfon (będzie o nim mowa w dalszej części artykułu). Jeżeli jednak posiadasz bezlusterkowca lub lustrzankę albo może aparat kompaktowy ze zmiennoogniskowym obiektywem, to warto pamiętać o doborze dłuższej ogniskowej. Przykładowo ulubioną ogniskową portrecistów jest 85 mm.

Dlaczego należy używać dłuższej ogniskowej? Otóż szerokokątne obiektywy potrafią zniekształcać sylwetki modeli – w szczególności gdy fotografuje się ich z bliska. Przy stosowaniu dłuższych obiektywów nie ma tego problemu, a proporcje twarzy czy sylwetki ciała są oddane w naturalny sposób.

Jednocześnie warto sięgać podczas sesji zdjęciowej z Mamą po obiektywy szerokokątne. Można dzięki nim zrobić „portrety środowiskowe”, czyli ukazujące modeli w relacji z otoczeniem. W przypadku Mamy może to być piękna sceneria w parku lub jej ulubione miejsce w domu, w którym czuje się zrelaksowana. Coś, co dopełni jej obraz. Obiektywy szerokokątne (przykładowo 35 mm) pozwalają także na zrobienie sobie wspólnego zdjęcia z Mamą.

cewe fotoksiążka dla mamy

Wspólne zdjęcie z Mamą – o czym pamiętać?

W sesjach portretowych główną rolę odgrywają krótkie teleobiektywy, które pozwalają na tworzenie pięknych zbliżeń, w których Mama będzie grała główną rolę. Niemniej ważne podczas sesji zdjęciowej z okazji Dnia Mamy są wspólne fotografie Mamy z dziećmi. Do tego przydadzą się obiektyw szerokokątny i statyw.

Podczas używania obiektywu szerokokątnego należy pamiętać, aby nie stawać zbyt blisko aparatu. W takiej sytuacji obiektyw o szerokim kącie widzenia może wpłynąć na proporcje twarzy (charakterystyczny efekt “dużego” nosa w stosunku do reszty twarzy). Dlatego warto stanąć nieco dalej od aparatu i zostawić więcej przestrzeni wokół fotografowanych osób. Następnie można w oprogramowaniu (lub podczas projektowania CEWE FOTOKSIĄŻKI) przyciąć zdjęcie tak, aby Mama i dzieci wypełniały większość kadru.

sesja zdjęciowa z mamą

Portretowanie Mamy smartfonem

W sesji zdjęciowej z Mamą najważniejsza jest dobra zabawa i gromadzenie kolejnych beztroskich chwil. Dlatego właśnie można ją zorganizować dowolnym sprzętem – także smartfonem. Korzystając z urządzenia mobilnego, warto pamiętać o wskazówkach, które zostały opisane przy okazji omawiania obiektywów szerokokątnych. A to dlatego, iż smartfony właśnie takie obiektywy wykorzystują zarówno przy głównym aparacie, jak i przednim.

Jeżeli urządzenie mobilne posiada taką funkcjonalność, warto sięgnąć po zaawansowane tryby portretowe. Symulacja światła czy płytkiej głębi ostrości pozwolą na uzyskanie jeszcze lepszych zdjęć – i to w całkiem łatwy sposób. Przydatne podczas sesji zdjęciowej z Mamą będzie także mocowanie na smartfon do statywu. To dam Wam jeszcze większą swobodę podczas ustawiania wspólnych kadrów.

Prostym sposobem na zrobienie sobie świetnej fotki z Mamą jest wykonanie selfie. Zajrzyj do poniższego artykułu, gdzie dowiesz się, co zrobić, aby Twoje selfie i zdjęcia smartfonem były takie, jak marzysz!

Jak zrobić dobre zdjęcia portretowe i jak je wykorzystać?

mama i córka

Sesja zdjęciowa z Mamą w plenerze – akcesoria

Do wykonania wspólnych zdjęć z Mamą przydadzą się statyw i blenda fotograficzna. Trójnóg umożliwi Wam stabilne zamocowanie aparatu, tak aby z łatwością zrobić sobie wspólne zdjęcia. O ile wykonanie selfie jest też fajnym pomysłem, o tyle aparat zamocowany na statywie da Wam więcej swobody i możliwości kreatywnej zabawy.

Blenda umożliwia odbicie światła i doświetlenie sylwetek przykładowo podczas przebywania w cieniu. Dzięki niej możliwe jest także fotografowanie, gdy słońce świeci od boku lub z tyłu. Przydatna jest także możliwość zastosowania jej jako dyfuzora, który spowoduje, że światło będzie bardziej miękkie. Dzięki temu z łatwością usunięcie ze swoich portretów ostre cienie i wprowadzicie do zdjęć łagodny, nastrojowy klimat.

Więcej na temat pracy z bledną (nie tylko w portrecie), znajdziesz w poniższym artykule:

Światło i cień w fotografii. Jak z nimi pracować?

sesja zdjęciowa z mamą

Zdjęcia Mamy – sesja zdjęciowa w pomieszczeniu

Chociaż wiosenna pogoda skłania do zorganizowania plenerowej sesji zdjęciowej z Mamą, to być może świetnym pomysłem będzie wykonanie fotografii w domu. W szczególności, że w domowym zaciszu można czasami poczuć się swobodniej. Sesja w domowym studiu pozwala także przygotowanie ciekawej scenografii, czy korzystanie z różnych rekwizytów.

Podczas fotografowania w domu można skorzystać z prostego zestawu oświetleniowego lub światła zastanego. W tym drugim przypadku dobrze jest usiąść blisko okna i fotografować z pomocą światła przechodzącego przez zasłony. Da to miękkie oświetlenie, które będzie ładnie modelowało twarze i sylwetki, a jednocześnie wprowadzi spokojny nastrój i ciepłą domową atmosferę.

 

 

 

 

 

 

 

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Katarzyna Kostrubiec

Katarzyna Kostrubiec

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *