Wiosna w obiektywie - wskazówki - Blog FOTOJOKER.pl

Wiosna w obiektywie – wskazówki

wiosna w obiektywie (2)

Wiosna to świetny czas dla pasjonatów fotografii. Jest pełna wspaniałych motywów, które warto uchwycić aparatem. Piękne kwitnące kwiaty, wszechobecna zieleń, coraz dłuższe dni, które dają więcej czasu na zrobienie zdumiewających zdjęć, pełne życia ptaki – czy trzeba więcej, aby poczuć chęć na fotografowanie? Zajrzyj do tego artykułu, aby poznać kilka pomysłów na zdjęciach. Wiosna w obiektywie – poznaj wskazówki i pokaż piękno tej pory roku. 

Wiosna pełna zieleni

Fajną zabawą i ćwiczeniem fotograficznym dla każdego jest przyjęcie za temat zdjęć koloru. Wiosną będzie to rzecz jasna zielony kolor, choć jednocześnie warto także bawić się innymi barwami (ta pora roku to przecież kolorowe kwiaty i ptaki, a także błękitne niebo). W tej zabawie chodzi o to, aby potraktować kolor jak temat zdjęcia i wokół niego zbudować ciekawy obraz.

Przykładowo możesz pokazać świat za pomocą szerokokątnego obiektywu, gdzie na którymś z planów istotną rolę będą pełniły zieleniejące się kłosy trawy. Innym pomysłem jest sięgnięcie po makro obiektyw lub akcesoria do fotografii makro i wykonanie zdjęć zielonego liścia. Możesz także poszukać zieleni w strojach swoich modeli i wykonać wiosenne portrety za pomocą obiektywu portretowego (o wiosennej makrofotografii i fotografii portretowej mowa będzie jeszcze w dalszej części artykułu).

wiosna w obiektywie (1)

Rozejrzyj się więc dookoła i podążaj za zielonym kolorem. Będzie to nie tylko świetna okazja do wykonania ciekawych zdjęć, eksperymentowania z aparatem w dłoni czy ćwiczenia warsztatu fotograficznego, ale również odkrywania i cieszenia się tegoroczną wiosną!

Wiosenna makrofotografia

Jak już zostało wspomniane w poprzednim akapicie, wiosna to świetny czas na realizowanie makrofotografii. Może to dobra sposobność, aby rozpocząć przygodę z tym gatunkiem? Wiosną możesz uwiecznić wiele fascynujących i zachwycających niuansów miniaturowego świata. Pąki na drzewach, kwitnące kwiaty czy owady rozpoczynające swoją aktywność to niezwykle inspirujące tematy zdjęć.

makrofotografia

Aby rozpocząć przygodę z fotografią makro, wystarczy sięgnąć po pierścienie pośrednie czy odwrotnego mocowania. To stosunkowo tanie akcesoria, które są bardzo uniwersalne i możesz używać ich z posiadanym już obiektywem. Co więcej, dają całkiem dobre rezultaty i pozwalają poczuć smak makrofotografii. Jeśli tej wiosny postanowisz się jeszcze bardziej zanurzyć w makroświecie, to zawsze możesz sięgnąć po specjalny, dedykowany do tego makro obiektyw.

Fotografowanie ptaków wiosną

Chociaż część gatunków ptaków jest u nas aktywnych także zimą (kto ma możliwość podglądania zimą sikorek, czy modraszek, ten wie, że zimą są także bardzo zajęte), to wiosną zaczynają powracać migrujące gatunki ptaków. Następuje prawdziwa eksplozja ich aktywności, a skrzydlaci sąsiedzi zaczynają przygotowywać się do lęgów. To daje znakomitą sposobność do wykonywania wielu świetnych zdjęć.

Podstawowym wyposażeniem każdego pasjonata fotografowania ptaków jest teleobiektyw. To dzięki niemu można uchwycić scenki z życia ptaków, które bez tego narzędzia pozostają niedostępne. Teleobiektywy pozwalają przyjrzeć się z bliska ich godowym popisom i tańcom, zobaczyć jak polują, czy wyszukują ziarna i owoce, jak karmią swoje młode i jak zachwycająco wyglądają w locie.

fotografia ptaków

Fotografowanie ptaków daje szansę na zdobycie wielu satysfakcjonujących zdjęć. Nic nie może równać się z zakończoną sukcesem obserwacją. Dodatkowo dzięki fotografii ptaków możliwe jest poznawanie przyrody, zależności pomiędzy poszczególnymi gatunkami a ich środowiskiem czy poznawanie ich specyficznych zachowań. Taka pasja to także znakomita motywacja, by częściej wychodzić na świeże powietrze, czy zarażać zamiłowaniem do natury młodsze pokolenia!

Wiosna w obiektywie – fotografowanie kwiatów

Fotografia kwiatów to połączenie makrofotografii i fotografii krajobrazowej. Świetnym pomysłem jest sięgnięcie po obiektyw typu rybie oko, który pozwala ustawiać ostrość bardzo blisko od przedniej soczewki. Dzięki temu możliwe jest zbudowanie ciekawego, wielopłaszczyznowego kadru, gdzie na pierwszym planie znajdują się kwiaty a dalej rozległy krajobraz. Taka fotografia pozwala pokazać, jak środowisko i wiosenne pejzaże tworzą zarówno miniaturowe, jak i wielkie elementy natury.

Podczas fotografowania kwiatów pomocny będzie statyw. Dzięki niemu możliwe jest precyzyjne budowanie kompozycji. Skorzystaj z takiego, który pozwala bardzo nisko zawiesić aparat nad gruntem. Dzięki temu bez przeszkód zbliżysz obiektyw do maleńkich kwiatów. Baw się kolorami kwiatów i komponuj fascynujące obrazy, wykorzystując ten wszechobecny wiosną motyw.

wiosna w obiektywie (5)

Wiosenna fotografia krajobrazowa

Jeśli posiadasz szerokokątny obiektyw i statyw, to masz już niemal wszystko, co jest potrzebne do rozpoczęcia realizowania wiosennej fotografii krajobrazowej. W plecaku lub torbie fotograficznej warto schować także filtry optyczne. Z takim pełnym wyposażeniem fotografa krajobrazowego możesz ruszyć na poszukiwanie tajemnic tegorocznej wiosny.

Fotografia krajobrazowa to przede wszystkim możliwość uprawiania ulubionej pasji na łonie natury. Długi wiosenny dzień i świetna pogoda z pewnością dadzą wiele sposobności do ćwiczenia się w tej dziedzinie fotografii. Aby wykonać zachwycające zdjęcia krajobrazowe, nie musisz od razu wyjeżdżać do Parku Narodowego czy daleko w góry. Wystarczy pójść do najbliższego ogrodu i znaleźć nieco bardziej dziewiczo wyglądający jego skrawek. Podobnie zdumiewające zdjęcia krajobrazowe możesz wykonać w najbliższej okolicy – podczas jednodniowego wypadu za miasto.

 

 

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Katarzyna Kostrubiec

Katarzyna Kostrubiec

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *