Fotografia ptaków jak zacząć? - Blog FOTOJOKER.pl

Fotografia ptaków jak zacząć?

fotografia ptaków (1)

Coraz bardziej popularnym hobby jest tak zwany birdwatching. To radość z obserwowania i przebywania obok ptaków. Jeśli fascynują Cię te zwierzęta lub poszukujesz rozwijającego zainteresowania, to warto sięgnąć po aparat i skierować obiektyw na skrzydlatych mieszkańców parków oraz ogrodów. Zajrzyj do tego artykułu, aby dowiedzieć się, jak zacząć fotografowanie ptaków.

Fotografowanie ptaków – jaki sprzęt?

Życie ptaków jest bardzo intrygujące. Dzięki możliwości latania żyją niemal nieskrępowaną wolnością. W dodatku wszystko wykonują w dużo szybszym tempie niż my – wystarczy popatrzeć na grupkę wróbli, aby zrozumieć, o czym mowa. Chociaż żyją tuż obok nas, to często są bardzo czujne i płochliwe. W połączeniu, z tym że bardzo łatwo im przed nami uciec podrywając się do lotu, to bez przeszkód mogą skrywać przed obserwatorami tajemnice swojego życia.

Jednakże w celu poznania tych tajemnic, warto sięgnąć po odpowiedni sprzęt. Wtedy możliwe będzie podglądanie ptaków i tworzenie zdumiewających zdjęć bez konieczności ingerowania w ich normalne zachowania czy płoszenia. Aby zacząć przygodę z fotografowaniem ptaków najlepiej jest wyposażyć się w teleobiektyw. Dla początkujących świetnym rozwiązaniem będzie obiektyw o długiej ogniskowej typu zoom. Dzięki możliwości zmiany ogniskowej dużo łatwiejsze staje się kadrowanie obrazów. Dynamiczne ptaki często lubią uciekać z kadru, a możliwość łatwej zmiany ogniskowej pomaga poradzić sobie z tym wyzwaniem.

fotografia ptaków (4)

Aparaty typu superzoom do fotografowania ptaków

Świetnym sprzętem dla początkujących pasjonatów fotografowania ptaków czy birdwatchingu są aparaty typu superzoom. Tego typu konstrukcje to aparaty kompaktowe, które zostały wyposażone w teleobiektywy o dużym powiększeniu (w rzeczywistości oferują także szerokokątne ogniskowe, jednakże ich duży zakres sprawia, że obiektyw takiego aparatu dostarcza również ogniskowe tele).

Możliwości takiego sprzętu zależą od konkretnych modeli – przykładowo Nikon COOLPIX P950 dysponuje zmiennoogniskowym obiektywem o 83-krotnym powiększeniu. Oznacza to, że maksymalnie oferuje ogniskową 2000 mm. To powiększenie, które pozwala przyjrzeć się z bliska ptakom zasiadającym na drzewie oddalonym o ponad sto metrów od obserwatora!

Dodatkowo model ten posiada specjalny tryb fotograficzny do rejestrowania ptaków. Po jego wybraniu aparat automatycznie dostosowuje ustawienia ekspozycji tak, aby wykonać wyraźne i poprawnie naświetlone zdjęcia ptaków. Co więcej, specjalny przełącznik umożliwia szybką zmianę ogniskową tak, aby w sytuacji gdy ptak ucieknie z kadru, można było go łatwo ponownie odszukać i skupić na nim kadr. Warto poznać także inne modele superzoomów, gdyż sprzęty te, to świetna alternatywa dla lustrzanki czy bezlusterkowca z teleobiektywem. W szczególności superzoomy polecane są początkującym podglądaczom ptaków.

Od czego rozpocząć przygodę z fotografowaniem ptaków?

Chyba najprostszym sposobem jest po prostu wyjście z domu i rozejrzenie się dookoła. Ptaki to poza owadami najpowszechniejsza grupa zwierząt w naszym otoczeniu. Część z nich mieszka na tyle blisko ludzi, że oswoiło się z ich obecnością i nie płoszy ich zbliżenie się do nich z obiektywem. Dlatego właśnie nawet jak nie masz teleobiektywu czy superzoomu, to możesz rozpocząć przygodę z fotografowaniem ptaków z dowolnym sprzętem (choć i tak warto docelowo wyposażyć się we wcześniej wspomniane specjalistyczne modele).

Szerokokątny obiektyw może przydać się podczas fotografowania przykładowo gołębi. Jeśli uda Ci się zachwycać tymi pospolitymi ptakami, to z pewnością przygoda z fotografowaniem ptaków jest dla Ciebie. Możesz spróbować wykonać im portrety czy zdjęcia w stylu ulicznym (gdzie będzie pokazana ich relacja z ich środowiskiem – ulicami miast). Fotografia ptaków to świetna przygoda. Zacznij już dziś, a w międzyczasie przygotuj się do wyjazdu w teren.

łabądź

Fotografia ptaków w terenie

Niezwykłe rzeczy można podejrzeć podczas obserwacji ptaków na łonie natury. Ptaki wodne czy migrujące duże ptaki takie jak żurawie lub bociany, to niebywała okazja do wykonania zdumiewających zdjęć. Pamiętaj, że ogólnie fotografia ptaków wymaga refleksu i bardzo szybkiego działania aparatu. Niezbędne są szybkie tryby zdjęć seryjnych czy wydajny system autofokusa. Zadbanie o to będzie jednak łatwe – współczesne aparaty oferują zdumiewające parametry.

Przykładowo Nikon Z50 oferuje tryb zdjęć seryjnych działający z prędkością aż 11 kl./s. To oznacza, że możesz z łatwością zarejestrować wszystkie fazy porywającego się do lotu ptaka. W połączeniu z hybrydowym system AF możesz oddać się pasji fotografowania ptaków i mieć pewność, że Twój sprzęt Cię nie zawiedzie.

fotografia ptaków (3)

Mniejsza matryca może być przewagą

Chociaż wśród profesjonalistów królują matryce pełnoklatkowe, to podczas fotografowania ptaków mniejsza matryca może stanowić przewagę (w szczególności dla początkujących). Otóż przy rozważaniu mniejszego sensora należy brać pod uwagę tak zwany współczynnik crop. Sprawia on, że zawężą się kąt widzenia danego obiektywu. Dzięki niemu każdy teleobiektyw będzie dawał jeszcze większe zbliżenie odległych ptaków.

Wynika więc z tego, że matryca APS-C czy Micro 4/3 może być bardzo pomocna w fotografowaniu ptaków. Jeśli więc dysponujesz aparatem fotograficznym, to możesz skorzystać z obiektywów systemowych. Świetnym pomysłem jest wykorzystanie  sprzętu Sigma C 100-400f/5-6.3, który ułatwi fotografowanie. Dzięki niemu będziesz mógł uchwycić piękne chwile z życia ptaków i stworzyć Twoje wyjątkowe portfolio z tymi kadrami.  Sięgnij po modele tego producenta jeśli dopiero poszukujesz swojego aparatu do birdwatchingu. W połączeniu z wysokiej jakości teleobiektywami zapewnią Ci niezwykle wydajny zestaw do fotografowania ptaków.

Aby znaleźć jeszcze więcej przydatnych wskazówek podczas fotografowania wiosną ptaków, zajrzyj do poniższych tekstów:

Najlepsze aparaty i obiektywy do fotografii krajobrazowej i nadmorskiej (aparaty wodoodporne i podwodne)

Wiosna w obiektywie – jak pięknie zrobić zdjęcia

 

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Katarzyna Kostrubiec

Katarzyna Kostrubiec

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *