Z czego składa się aparat fotograficzny? - Blog FOTOJOKER.pl

Z czego składa się aparat fotograficzny?

Historia aparatów fotograficznych

Aparaty fotograficzne zna i lubi każdy. Przy ich pomocy możemy uwiecznić piękne chwile, tworzymy też artystyczne dzieła lub przekazujemy coś światu poprzez uchwycone kadry. Aparat fotograficzny zyskuje też szczególną wartość podczas Świąt czy innych rodzinnych uroczystości. Dzięki niemu można mieć też świetne prezenty. Mam tu na myśli zarówno temat aparatu jako prezentu, jak i możliwość stworzenia fotoksiążek, fotoobrazów lub innych fotoprezentów. Aparaty są więc naszym stałym towarzyszem życia, który niemal je… spisuje. Przyjrzyjmy się więc temu sprzętowi z bliska. Z czego jest zbudowane jest coś, co buduje nasze zbiory wspomnień w albumach i mediach społecznościowych?

Wynalazca aparatu?

Pierwowzór aparatu fotograficznego zaistniał już w starożytności i nazywano go “camera obscura”. Termin ten pochodzi  o łacińskiej “ciemnej izby”. Około roku 1519 w fotografię wmieszał się nie kto inny jak Leonardo Da Vinci i do takiej camery obscury dołożył… soczewkę. Camera obscura to swego rodzaju światłoszczelne pomieszczenie z 6 ściankami – jedna zawiera otwór, który wpuszcza do środka światło. Dzięki temu na ściance na przeciwko tegoż otworu powstawał obraz rzeczywisty i odwrócony.

Chciano to wszystko udoskonalić, ale przez prawie 300 lat udało się tylko zastąpić szklaną kulę w takim aparacie  nieskomplikowanym obiektywem (monokl albo menisk). W roku 1821, francuski optyk Charles Chevalier, zaproponował pierwszy obiektyw bez wady nazywanej “zwanej aberracją chromatyczną i sferyczną”. Jak? Dwie soczewki, jedna skupiająca, druga rozpraszająca. Brzmi prosto, a był to niebagatelny przełom w fotografii. Przejdźmy do teraźniejszości…

Budowa aparatu fotograficznego

Budowa aparatów fotograficznych obecnie różni się ze względu na ich rodzaj, ale z najważniejszych elementów warto wymienić np.

  • Matryca i obiektyw (wielki wpływ na jakość zdjęcia)
  • Korpus (w lustrzankach zmieniasz obiektywy w zależności od wymagań)
  • Obiektyw (w kompaktach jest na stałe)
  • Element światłoczuły (matyca, błona fotograficzna)
  • Korpus z elektroniką (karta pamięci, przyciski)
  • Przysłona
  • Migawka
  • Wyświetlacz LCD (cyfrówki)

Elementy szczególnie wrażliwe na uszkodzenia

Bez względu na model, aparat cyfrowy posiada pewne elementy, które są szczególnie wrażliwe na uszkodzenia. Usterkom mechanicznym najczęściej ulegają wyświetlacz oraz obiektyw. Niektóre uszkodzenia, jak np. zalanie aparatu wodą, może spowodować awarię wszystkich elementów wewnętrznych sprzętu ze szczególnym wskazaniem na elektronikę.

Co jest więc najważniejszym elementem aparatu?

Wierzymy, że mimo wszystko to człowiek, czyli Ty. Od Ciebie zaczyna się dobre zdjęcie, powstaje pomysł, uruchamiasz aparat i zatrzymujesz chwilę w czasie. Tę potem przekazujesz dalej, przetwarzasz ją na jakąś wystawę czy fotoprodukty. Tworzysz fotoksiążki i dajesz bliskim radość. Aparat fotograficzny jest dziś niemal członkiem rodziny, na pewno zaprosisz go na świąteczne spotkanie. Chyba, że już teraz wyruszysz z aparatem w trasę… Może z X-T100 jak Maciej Ławniczak?

źródło zdjęć: Depositphotos

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Rafał Wałęka

Rafał Wałęka

Prowadzący ten blog i Redaktor naczelny drukowanego magazynu "Foto CEWE inspiracje". Zawodowo Specjalista ds. Content Marketingu, a prywatnie fan książek, dobrego filmu oraz sportu i fotografii.

1 komentarzZostaw komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *