Fotografia dziecięca - niesforne maluchy w kadrze - Blog FOTOJOKER.pl

Fotografia dziecięca – niesforne maluchy w kadrze

Kolorowy świat dziecka

Chyba nie ma bardziej interesującego tematu fotografii niż własne dzieci. Zachwycają nas swoją naturalnością, pomysłami i bijącą od nich radością. Nie tylko Dzień Dziecka może być świetną okazją do uwiecznienia uśmiechu naszych pociech, gdy tylko otrzymają upragniony prezent. Dzieciństwo i jego pozytywna energia pozostaje w człowieku na całe życie, warto więc je upamiętnić. Jak fotografować dzieci, aby zdjęcia były równie urocze jak te niesforne maluchy?

  1. Naturalność to podstawa

bez zębów, ale z uśmiechemNie wszystkie zdjęcia pozowane wychodzą najlepiej, a ewentualna sztuczność, kłuje w oczy. Przecież Twoje dziecko zawsze jest interesujące, a jego obserwacja sprawia Ci, jako rodzicowi, dużo frajdy. Rób zdjęcia, gdy uroczo śpi, gdy właśnie robi coś nowego, nawiązuje interakcje z innym dzieckiem lub po prostu coś zajada. Nie chodzi o to by bez przerwy biegać za dzieckiem z aparatem, ale warto uchwycić je w różnych sytuacjach. Uwiecznione momenty na pewno spowodują uśmiech lub wzruszą, gdy kiedyś będziesz przeglądać zdjęcia z dorosłym już malcem. Niech dziecko zapamięta miło spędzone popołudnie z mamą czy tatą, a nie wymuszony uśmiech na zawołanie i natarczywy obiektyw.

  1. Więcej zdjęć, większy wybór

może to przyszły fotograf?Tryb seryjny w aparacie pozwoli uchwycić najlepsze kadry nawet przy najbardziej ruchliwym dziecku. Duża ilość fotografii ułatwi Ci selekcję w późniejszym etapie np. podczas wybierania zdjęć do CEWE FOTOKSIĄŻKI lub na kolaż czy portret. Dzisiejsze pojemności kart pamięci już Cię nie ograniczają jak niegdyś klisze, ale do albumu warto wybrać tylko najlepsze z najlepszych – z tych zdjęć tworzysz pamiątkę na lata.

  1. Lampa błyskowa? Odradzamy

wakacje z aparatem? Super sprawa.Najważniejszym powodem jest błysk, który może dziecko przestraszyć, a chyba nikt nie chce go zmusić do płaczu – każdy rodzic wie, ze trudno dziecko uspokoić, poza tym, taki widok łamie dorosłemu serce. Z punktu widzenia fotografa, proponowaliśmy już naturalność, a więc polecamy światło słoneczne, które nie przestraszy dziecka – w przeciwieństwie np. do lamp studyjnych, które stresują nawet dorosłego. Prócz budowy pozytywnego nastroju, naturalne światło najlepiej podkreśla treść zdjęcia. Dlatego najlepiej fotografować w plenerze, ale jeśli aura na to nie pozwala, sięgaj raczej po delikatne oświetlenie, a nie flash aparatu.

  1. Traktuj zdjęcia jak zabawę

Nawet jeśli fotografujesz dzieci jako profesjonalista, a nie rodzic, pamiętaj, to tylko dziecko i zabawa. Jeśli Ty będziesz się dobrze bawić, dziecko również. Nie dość, że zdjęcia będą ciekawsze to i czas podczas sesji będzie mijał przyjemniej. Bądź elastyczny, bo dziecko często spontanicznie poprowadzi Cię do ciekawych pomysłów. Pamiętaj, im jest starsze, tym ciężej je uchwycić podczas niektórych sytuacji.

  1. Kreatywność musi być

Zdjęcia dzieci królują w mediach społecznościowych. Każdy, dumny rodzic chce pochwalić się tym, że właśnie rodzicem został, dziecko poszło pierwszy raz do przedszkola lub pozuje w stroju superbohatera i wyrusza na bal przebierańców w szkole. Z dzieckiem pozuje niezwykły Robert Lewandowski i zwykły uchwyć dziecko podczas zabawyKowalski. Samo dziecko, niezależnie od wieku, dostarcza tyle inspiracji, że właściwie można po prostu mieć aparat pod ręką i fotografować. Jednak, gdy robimy dziecku sesję, musimy zadbać o tło, ewentualne akcesoria. Najfajniejsze zdjęcia zrobisz, jeśli wciągniesz dziecko do zabawy, którą ma być dla Was fotografia. Nie stylizuj dziecka wbrew jego woli, ale wykorzystaj swoją pomysłowość i jego pasje. Jeśli lubi grać w piłkę, zaaranżuj mały mecz. Jeżeli uwielbia rysować, fotografuj, gdy rysuje.

hazard? Nie. fotografia? Tak.

  1. Świat z poziomu dziecka

Jeśli nie chcemy zaburzyć proporcji kompozycji, ustawiajmy się do zdjęć z poziomu dziecka. Prócz ciekawej perspektywy, dziecko poczuje się bardziej naturalnie. Poza tym nie bój się powygłupiać, znajdź w sobie coś z dziecka i ciesz się tymi wspólnymi chwilami. Beztroskie spojrzenie na świat z poziomu dziecka, bywa dla dorosłego zbawienne wobec codziennych stresów i trosk.

spójrz na świat oczami dziecka

  1. Fotografia to nie tylko sprzęt, ale…

Należy zwrócić uwagę na obiektyw. Aby uchwycić naszą pociechę w interakcji z innymi dziećmi, polecamy obiektyw szerokokątny. Zabawa dzieci to najlepszy moment na robienie im zdjęć. Maluchy są wtedy naturalne, pokazują niewymuszone emocje i dostarczają doskonałego materiału do fotografii. Przyda się dobry zoom, aby dać dzieciom ciut wolności, a jednocześnie wciąż robić dobre jakościowo zdjęcia.

  1. Zachowuj pamiątki

Dzień Dziecka jest w wielu krajach obchodzony inaczej niż w Polsce. Możesz więc traktować te święto na własny, unikalny sposób. Coroczna sesja dziecka, a następnie dokumentowanie jego dorastania? zdjęcia z rówieśnikamiWspólnie spędzane chwile przy pysznym torcie z mamą i tatą? Może impreza organizowana dla Twoich dzieci i bliskich, czyli wesoła kompania maluchów? Wszystkie te chwile można umieścić w CEWE FOTOKSIĄŻCE, na ciekawym fotoobrazie lub ozdobić któryś z fotoprezentów – od kubków ze zdjęciem dziecka, przez poduszki i pudełka śniadaniowe, aż po puzzle złożone z wybranej fotografii. Bądźcie rodziną jak z obrazka.

Źródło zdjęć: Depositphoto, ThinkstockPhotos

Aparat fotograficzny może być też doskonałym prezentem dla młodego człowieka. Dlaczego? O tym dowiesz się z naszego artykułu “Aparat fotograficzny dla dziecka…”

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Rafał Wałęka

Rafał Wałęka

Prowadzący ten blog i Redaktor naczelny drukowanego magazynu "Foto CEWE inspiracje". Zawodowo Specjalista ds. Content Marketingu, a prywatnie fan książek, dobrego filmu oraz sportu i fotografii.

7 komentarzyZostaw komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *