Stare fotografie - jak przywrócić ich czar? - Blog FOTOJOKER.pl

Stare fotografie – jak przywrócić ich czar?

Stare fotografie - jak je zachować na dłużej?

W dobie fotografii cyfrowej stare zdjęcia wykonywane aparatami analogowymi wcale nie odeszły w zapomnienie. Wręcz przeciwnie – przeżywają swój renesans. Wielu fotografów wykorzystuje je w swoich projektach, tworząc z nich intrygujące CEWE FOTOKSIĄŻKI, a wielu fotoamatorów sięga po nie, aby odkrywać swoje korzenie, historię swojego miasta czy po prostu móc cieszyć się ich wyjątkowym klimatem. Jeżeli również posiadasz stare zdjęcia i chcesz je na nowo odkryć, przywracając ich czar, to skorzystaj z tego krótkiego poradnika.

Dlaczego warto sięgać po stare fotografie?

Zdjęcia zatrzymują czas, a stare fotografie pozwalają odbyć w nim podróż do przeszłych epok. To wyjątkowy sposób zobaczenia tego, jak niegdyś wyglądało życie i jak się zmienił świat. Tempo tych zmian przyspiesza, tak więc nawet zdjęcia wykonane dwadzieścia czy trzydzieści lat temu odkryją przed Tobą wiele zaskakujących faktów. Przyglądanie się im to niezapomniane przeżycie.

Stare zdjęcia mają także znaczenie dokumentalne. Wielokrotnie to dzięki nim możliwe jest sobie uświadomienie, że coś uległo zmianie. To jak przekształcają się fragmenty Twojego miasta może umykać Twojej uwadze, ale fotografie unaocznią wszystkie zmiany. Te metamorfozy nie dotyczą jedynie tego, co znajduje się w kadrze. To także przemiany zachodzące w stosowanych materiałach fotograficznych. Filmy, klisze, przezrocza czy slajdy wielu współczesnym użytkownikom są nieznane. Ich estetyka może stać się świetną inspiracją. Dowodzi tego wielokrotna chęć naśladowania dawnej stylistyki, np. Za sprawą nakładania różnorodnych filtrów.

Najważniejszy jednak argument przemawiający za tym, iż warto sięgać po stare zdjęcia, jest ich wyjątkowy urok i klimat. Trudno opisać słowami emocje towarzyszące spoglądaniu za pośrednictwem fotografii wiele lat w przeszłość. Świadomość, że niektóre rzeczy zachowały się jedynie na zdjęciach jest piorunująca. Można spędzić wiele godzin smakując aurę zdjęć i dumając nad nimi.

Stare fotografie w CEWE Fotoksiążce - pamiątka na lata

Usługi CEWE FOTOJOKER umożliwiające archiwizowanie starych zdjęć

Tych kilka powodów zachęca do sięgnięcia po stare fotografie. Usługi analogowe  CEWE FOTOJOKER pozwalają cieszyć się nimi, archiwizować i zdigitalizować. Jeśli dysponujesz np. Kolorowymi negatywami małoobrazkowymi (typ 135), niestandardowymi (typ 120, slajdami czy materiałami czarno-barwnymi możesz je z powodzeniem wywołać z pomocą CEWE FOTOJOKER. Co więcej możesz także zeskanować filmy i zapisać je na płytach CD.

Możesz także zdigitalizować lub ponownie wydrukować stare, archiwalne odbitki. To świetny pomysł, gdyż zabezpieczy to Twoje pamiątkowe fotografie. Skorzystaj z usługi skanowania papierowych zdjęć, a także ich ponownego drukowania na papierze fotograficznym. W tym drugim przypadku możesz dokonać zmiany wymiarów fotografii – zarówno ją pomniejszyć lub powiększyć.

Przeniesienie starych zdjęć do komputera otwiera wiele ciekawych możliwości. Możesz je przede wszystkim wyretuszować tak, aby przywrócić im blask w przypadku gdy uległy uszkodzeniu lub pogorszyła się ich jakość. Co więcej możesz także bawić się ich kolorystyką czy wykorzystywać je do tworzenia ciekawych kolaży. Świetnym pomysłem jest także stworzenie na ich podstawie fotoksiążki.

Wykorzystaj dawne zdjęcia w CEWE FOTOKSIĄŻCE

            Digitalizowanie zdjęć pozwala na łatwe użycie ich do stworzenia unikatowej CEWE FOTOKSIĄŻKI. Stare fotografie mogą być źródłem niekończących się inspiracji. Możesz wykonać album, który będzie zawierał archiwalne zdjęcia Twojej rodziny. To doskonały pomysł na prezent dla Babci i Dziadka. Zgromadź zdjęcia z młodości małżonków obchodzących swój jubileusz i zaskocz ich wzruszającą pamiątką.

Jeżeli dysponujesz dawnymi zdjęciami Twojej okolicy ciekawym pomysłem może być stworzenie publikacji stanowiącej wycieczkę w czasie. Świetnie będzie prezentowało się także zestawienie zdjęć z przeszłości z obecnym wyglądem miasta. Taki zabieg zdobył duże zainteresowanie wśród entuzjastów fotografii i wielu z nich tworzy takie zestawienia. Ciekawą alternatywą jest umieszczanie w kadrze starych fotografii tak, aby nałożyć je na współczesne miejsce. Dodatkowo możesz zaplanować sesję, w której będziecie z bliskimi próbować odwzorować stare fotografie. Zestawienie takich kadrów z pewnością będzie świetną rozrywką. Efekty pracy zamieść w CEWE FOTOKSIĄŻCE – dzięki temu uzyskasz niesamowity album. Innym pomysłem jest zestawienie zebranie zdjęć Waszej paczki i porównanie ze sobą na kartach fotoksiążki zdjęć z dzieciństwa i współczesnych. To także dobry plan, aby stworzyć taką odświeżoną wersję szkolnego tablo. Przy okazji będziesz mieć motywację, aby odświeżyć dawne znajomości.

Klimat starych zdjęć możesz podkreślić dobierając w CEWE FOTOKSIĄŻCE odpowiednie tła, ramki i maski. Imitacja starego papieru stworzy właściwą stylistykę, która świetnie będzie korespondowała z archiwalnymi materiałami. Taki album znakomicie prezentuje się, gdy jego okładka jest przyozdobiona uszlachetnieniami. Masz do dyspozycji złote i srebrne napisy, które dodatkowo mają wyczuwalną pod palcami strukturę.

O autorze Zobacz wszystkie wpisy Strona www autora

Avatar

Aleksandra Szostak

1 komentarzZostaw komentarz

  • Mi bardzo podoba się efekt starych fotografii, ogólnie lubię starocie może to dlatego. Niby cyfrowa technologia jest lepsza, ale mi bardziej podobają się się zdjęcia zrobione w technologi analogowej.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *